Wtorek, 28 maja 2024

Chcesz podróżować i zobaczyć więcej świata? Oto jak...

5 lutego 2021

Czy chcesz podróżować więcej? Ten post jest oparty na moim osobistym doświadczeniu w podróżowaniu i korzystaniu z poniższych sugestii, które pomogły mi odwiedzić 38 krajów do tej pory. W tym poście dam Ci kilka moich wewnętrznych wskazówek, które powinny pomóc Ci zrobić to samo. Więc zainteresowany, aby dowiedzieć się więcej? Oto najlepsze wskazówki, jak podróżować i zobaczyć więcej świata.

Wykorzystaj święta narodowe

Jednym z najlepszych sposobów, aby podróżować więcej jest korzystanie z każdej okazji, takich jak święta narodowe (czasami nazywane Bank Holidays). Wykorzystując święta narodowe, które wypadają w czwartek, piątek, poniedziałek lub wtorek możesz wybrać się na 3-4 dniową wycieczkę wykorzystując te dni i weekend. Jeśli święto narodowe wypada w czwartek lub wtorek, to być może trzeba będzie wziąć dzień wolny od pracy (pomiędzy weekendem), ale jeden dzień to dobry sposób na rozciągnięcie urlopu/wypoczynku i wyjazd na dłużej. Podróżowanie podczas świąt narodowych może być czasami trochę droższe, ponieważ linie lotnicze i hotele złapały się na tym, ale jeśli podróż jest w twoim budżecie, to zdecydowanie warto to zrobić.

Wybierz się na krótkie City Breaks

City Breaks to generalnie krótkie wycieczki do... no cóż... miast. City break jest zazwyczaj wycieczka około 2-3 dni i wielu ludzi iść na tego rodzaju wycieczki w weekend. Są one również świetnym sposobem na wykorzystanie święta narodowego. Kiedy podróżuję, często wybieram się na takie wycieczki, gdzie odwiedzam miasto na 2-3 dni, po czym przenoszę się do następnego miejsca, lub po prostu wracam do domu. Wycieczki takie jak City Breaks są świetnym sposobem na ucieczkę, zobaczenie nowych miejsc i mam nadzieję, że wrócę odświeżona.

Na tej stronie znajdziesz wiele City Breaks i przewodników turystycznych.

Wypatruj okazji

Linie lotnicze, przewoźnicy autobusowi, a nawet niektórzy przewoźnicy kolejowi często mają oferty. Takie jak FlixBus (które działają w Europie) często wysyłają e-maile reklamujące oferty, a czasami bilety za jedyne 5 euro. Są one na wybranych trasach i przykładem okazji, którą zdobyłem, było odwiedzenie Berlina z Wiednia za jedyne €9.99 w każdą stronę.

Rezerwuj wcześniej

Dzięki wczesnej rezerwacji możesz dostać o wiele tańsze bilety, które pozwolą Ci odwiedzić miejsca, których w innym przypadku nie brałbyś pod uwagę. Na przykład w Austrii, odwiedziłem Innsbruck, Salzburg i Hallstatt, ponieważ zarezerwowałem z wyprzedzeniem i udało mi się zdobyć bilety, które mieściły się w moim budżecie. Jeśli zarezerwowałbym bilet w dniu lub w przedsprzedaży następnego dnia z Wiednia do Innsbrucka, cena zwykle wynosiła od 50 do 70 euro. Rezerwując z wyprzedzeniem około 4 tygodni, często można znaleźć wiele biletów na tę trasę za jedyne 24€, a więc znacznie taniej. Czasami z liniami lotniczymi jest tak samo i będą tańsze miejsca, jeśli zarezerwujesz je wcześniej.

Wybierz się na wycieczkę z wieloma miejscami docelowymi

Wybierając się na wycieczkę, podczas której odwiedzisz więcej niż jedno miejsce, będziesz podróżować i zobaczyć więcej. Często podróżuję w ten sposób, gdzie zaczynam w jednym miejscu, a następnie wyjeżdżam z innego. Na przykład moja podróż po Azji rozpoczęła się w Tajlandii, odwiedziłem cztery inne kraje, a następnie wyruszyłem z Hong Kongu. Ponieważ wszystkie miejsca, do których się udałem, były blisko siebie z dobrymi połączeniami, ułatwiło to robienie tego rodzaju podróży.

Tego rodzaju podróże są najlepsze do odwiedzania krajów łączących się lub miejsc, które są krótkim lotem. Oczywiście możesz również wybrać się na wycieczkę z wieloma miejscami w obrębie tego samego kraju, gdzie odwiedzisz kilka miejsc.

Wyjedź na gap year

Jeśli możesz to świetny sposób, aby podróżować więcej jest iść na gap year. To jest, gdy wziąć rok wolnego i iść w podróż. W zależności od etapu życia można chcieć iść na gap year przed uniwersytetem, po uniwersytecie, a nawet na przerwę w karierze lub sabbatical. Następnie, podczas gdy jesteś na gap year skorzystać z okazji, aby zbadać i zobaczyć jak najwięcej świata, jak to możliwe.

Mieszkaj w różnych krajach

To, co zdecydowanie pomogło mi podróżować więcej, to fakt, że mieszkałem w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Austrii. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej było mi odwiedzić więcej miejsc w pobliżu. Na przykład, mieszkając w Toronto odwiedziłem Ottawę, Montreal, wodospad Niagara, Nowy Jork i wiele innych miejsc. W Austrii odwiedziłem prawie każdy kraj, który ją otaczał, taki jak Słowacja, Czechy, Niemcy i wiele innych.

Jeśli mieszkasz w mieście i kraju, który ma dobre połączenia, to pomoże Ci to w podróżowaniu o wiele więcej. Oczywiście, życie w wielu krajach nie jest takie proste, ale szczególnie jeśli jesteś młody, w niektórych krajach możesz dostać wizę na pobyt roczny lub dwuletni.

Wybieraj się na jednodniowe wycieczki

Jeśli są miejsca niezbyt daleko, które mają dobre połączenia transportowe, to pójście na wycieczkę dzienną pozwoli Ci podróżować i zobaczyć więcej miejsc. W Toronto jeździłam na jednodniowe wycieczki nad wodospad Niagara, w Wiedniu odwiedziłam Bratysławę na jeden dzień, a w Anglii jeździłam na wybrzeże i do innych miast czasami na jeden dzień. Dobrym sposobem na znalezienie miejsc niezbyt odległych jest spojrzenie na Google Maps, nawigacja do Twojej lokalizacji, a następnie powiększenie i znalezienie miejsc, które są interesujące w pobliżu. Po znalezieniu miejsca sprawdź, czy są tam dobre połączenia na jednodniowe wycieczki. Mój przykład poniżej pokazuje, jak blisko Bratysława jest na przykład do Wiednia.

Innym sposobem na szukanie wycieczek jednodniowych jest spojrzenie na połączenia autobusowe, takie jak na FlixBus, który ma mapę tras. Korzystając z tej mapy tras, możesz kliknąć na swoją lokalizację, taką jak Wiedeń, a następnie możesz zobaczyć, jakie trasy oferują. Wtedy możesz zobaczyć, czy są jakieś połączenia, które nie są zbyt odległe i mogłyby pracować dla jednodniowej wycieczki.

Spanie w pociągach i autobusach

Innym sposobem, w jaki byłem w stanie podróżować tak dużo jest spanie w nocnych pociągach i autobusach. To oszczędza nocleg, a nocne taryfy mogą być czasem tańsze niż dzienne. I nigdy nie wiadomo, może nawet dostać trochę luksusu w autobusie lub pociągu.

Dokonaj poświęceń

Jeśli chcesz podróżować dużo, to trzeba być w stanie zapłacić za to. Podobnie jak niektóre z powyższych sugestii, takich jak znalezienie ofert i spanie w pociągach i autobusach, to tylko pomoże tak wiele. Oto kilka poświęceń, które być może trzeba będzie zrobić, więc masz więcej dochodu do dyspozycji.

  • Ogranicz luksusy takie jak drogie ubrania, ładne samochody, duże mieszkania/domy itp.
  • Unikaj posiadania drogiego telefonu i planu telewizyjnego.
  • Mniej jadaj na mieście i gotuj w domu.
  • Zrezygnuj lub ogranicz jak najwięcej wydatków.
  • Chodzić pieszo lub jeździć na rowerze, jeśli to możliwe, zamiast korzystać z transportu publicznego i taksówek.

Oszczędzaj tyle, ile możesz

Musisz również oszczędzać i odkładać pieniądze tak często, jak to tylko możliwe. Oto kilka pomysłów:

  • Otwórz osobne konto oszczędnościowe i wykorzystaj je przede wszystkim jako fundusz na podróże.
  • Wyznacz sobie miesięczny cel, np. 250 euro (lub w innej walucie) miesięcznie i staraj się przelewać tę kwotę na swoje oszczędności po otrzymaniu wypłaty.
  • Dołącz do programów oszczędnościowych w swojej pracy, gdzie musisz zaoszczędzić określoną kwotę i nie możesz jej ruszyć do końca okresu oszczędzania.
  • Otwórz konto regularnego oszczędzania w swoim banku, gdzie musisz automatycznie oszczędzać określoną kwotę każdego miesiąca. Te specjalne konta często mają preferencyjne oprocentowanie po zakończeniu okresu oszczędzania.

Zostań ambasadorem marki

Zostanie ambasadorem marki dla firmy związanej z podróżami może pozwolić Ci podróżować o wiele więcej, ponieważ często będziesz musiał wyjeżdżać na płatne wycieczki, aby promować markę. Tego rodzaju koncerty są dość trudne do zdobycia, ale jeśli dostaniesz jeden wtedy jesteś dość ustawiony. Jeden sposób można uzyskać te możliwości jest poprzez budowanie Instagram następujące, a gdy jesteś wystarczająco duży, marki będą postrzegać cię jako zdolne do zalecania ich produktów i usług do swojej publiczności. Bazując na moim doświadczeniu z Instagramem, generalnie potrzebujesz 10,000+ followersów i dobrego zaangażowania, aby pracować z markami.

Zostań influencerem

Podobnie jak w przypadku zostania ambasadorem marki, zostanie influencerem podróży pozwala na współpracę z markami, takimi jak biura turystyczne, hotele i firmy turystyczne, które chcą promować swoje miejsce docelowe lub usługi. Możesz otrzymać zaproszenie na wycieczkę, podczas której będziesz miał plan podróży, a celem kampanii będzie zapewnienie ekspozycji. Czasami tego rodzaju wycieczki oferują nawet opłatę, ale wiele z nich jest bardziej lub współpracy, gdzie oboje korzystają. Jednak będzie można dostać się do podróży więcej.

Praca za granicą, Workaway, bary, hostele itp.

Pracując za granicą, np. w barze, hostelu lub jako wolontariusz w Workaway, powinieneś być w stanie podróżować więcej. Czasami możesz też dostać płatną pracę. To z kolei pozwoli ci podróżować dłużej i miejmy nadzieję, że nie zabraknie ci pieniędzy.

Zdobądź pracę, która wymaga podróżowania

Wiele miejsc pracy wymaga podróży, np. na spotkania biznesowe, konferencje, w celu odwiedzenia partnerów i wiele innych. Lista jest nieskończona, ale kilka przykładów to agenci wakacyjni, firmy hotelarskie, konsultanci i wiele innych.

Odejście od pracy na urlop naukowy

Work sabbatical to przerwa, w której Twoja firma pozwala Ci wziąć pewną ilość wolnego czasu, np. 3-6 miesięcy, a następnie wrócić do pracy po jej zakończeniu. Dotyczy to często pracowników, którzy pracują w firmie od określonego czasu, np. trzech lat. Możesz również otrzymać pewną część tego czasu wolnego płatną.