Wtorek, 28 maja 2024

Jakie są rodzaje butelek na wodę?

6 sierpnia 2021

Butelki plastikowe

Są to najczęściej używane i najbardziej lubiane butelki. Są naszymi towarzyszami w życiu codziennym, a także w sporcie i turystyce. Jaka jest Twoja pojemność? Jaki kolor? Co z kształtem? Możemy wybrać dowolny kształt, od koloru do wyboru. Butelki bez BPA są stopniowo wypierane przez butelki wykonane z TRITANU. Jest on bezpieczniejszy dla zdrowia i starcza na dłużej niż zwykły plastik. 

Butelki metalowe

Są trwałe i praktyczne, ale mogą powstawać wgniecenia, jeśli butelka zostanie upuszczona na twardą powierzchnię. Najczęściej są one wykonane ze stali nierdzewnej i aluminium. Upewnij się, że kupujesz tylko butelki aluminiowe od renomowanych producentów. Upewnij się również, że wnętrze butelki jest zabezpieczone przed reakcją na ciecz. Aluminium jest niebezpiecznym metalem. Metalowe butelki mają antypoślizgową powłokę, która ułatwia ich otwieranie i zamykanie nawet w rękawiczkach. Są cięższe niż butelki plastikowe i trudno jest sprawdzić, ile płynu pozostało. 

Butelki zwijane

Świetnym rozwiązaniem jest składanie lub zwijanie butelek. Można je łatwo zgniatać i zwijać. Butelki te nie są łatwo zgubić po ich opróżnieniu i zrolowaniu. Niektóre marki oferują możliwość dołączenia filtra do takich butelek. Pozwala to na posiadanie uniwersalnej butelki na wodę, która posiada filtr. Jest to bardzo przydatne w miejscach, gdzie trzeba być ostrożnym z tym, co się pije. 

Butelki termiczne

Są one zazwyczaj wykonane z wysokiej jakości stali i mają podwójne ścianki w celu poprawy izolacji termicznej. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku termosów. Butelki termiczne zabezpieczone są korkiem, który zapewnia utrzymanie wysokiej lub niskiej temperatury płynu. 

Czytaj również: Jaki filtr do wody wybrać do domu a jaki do bloku?

dziecko pijace wode z bidonu

Butelki dla dzieci

To bardzo szczególny rodzaj butelek, do których dzieci są przywiązane. Mój syn nie może wyjechać w podróż bez swojej ulubionej butelki. Trzyma ją w bocznej kieszeni plecaka. Butelki dla dzieci są mniejsze niż wersje dla dorosłych. Dobra butelka powinna być łatwa do trzymania dla dziecka. Picie z niej powinno być łatwe, tak aby dziecko mogło robić to samodzielnie. Najlepszym rozwiązaniem jest ustnik - rurka lub ustnik z elastyczną słomką. Butelka dla dziecka powinna być w jasnych kolorach i mieć fajny wzór, np. lwa lub motyla. Z ulubionej kreskówki.

Co z bukłakiem na wodę?

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem do przenoszenia płynów w plecaku jest bukłak na wodę ze specjalną rurką zakończoną ustnikiem. Dostępne są różne pojemności, ale najczęściej spotykane to od 2 do 3 litrów. Zbiornik umieszcza się w specjalnej kieszeni plecaka z uchwytami. Następnie rurkę wyprowadza się przez otwór plecaka i mocuje do szelek plecaka. Zbiorniki na wodę są tak wygodne, że w każdej chwili możesz po prostu sięgnąć po rurkę i pić kiedy tylko chcesz. Ten zbiornik na wodę jest idealny do biegania lub jazdy na rowerze. 

Czy warto kupić butelkę filtrującą na wodę?

Tak! Jest to szczególnie ważne, jeśli podróżujesz w krajach, gdzie woda nie jest pewna. Również na szlaku będziesz musiał zaopatrzyć się w wodę ze strumienia, potoku lub jeziora, jeśli chcesz mieć niezależność. Jeśli musisz mieć w domu wodę z kranu, warto kupić butelkę z filtrem. Moja żona korzysta z tego rozwiązania od wielu lat i jest z niego bardzo zadowolona. Wielu znanych producentów butelek z filtrem (np. Water to Go, LifeStraw, Dafi) daje gwarancję filtracji wody na poziomie 99,99%. Daje to gwarancję, że woda z niepewnych źródeł nie będzie nas zatruwać. Jeśli kupujesz butelkę z filtrem, upewnij się, że producent ma doświadczenie w tego typu produktach i oferuje filtry na wymianę. Stosuj się do zaleceń producenta i wymieniaj filtry!