Wtorek, 19 marca 2024

Okulary progresywne: czym się wyróżniają i co ile należy je wymieniać?

26 maja 2021

Osoby po 40 roku życia często są zmuszone do korzystania na co dzień, aż z dwóch par okularów. Jedne z nich służą do dali, a drugie do bliży. Szła progresywne, są zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem dostępnym na rynku. Dzięki nim można poradzić sobie z paroma problemami z widzeniem jednocześnie. Tego rodzaju szkła gwarantują wyraźne widzenie na różne odległości, przez co niepotrzebna jest zmiana okularów.

Okulary progresywne, czyli jakie?

Okulary progresywne zostały opracowane w ten sposób, aby pozwolić na wyraźne widzenie jednakowo z daleka, jak i z bliska, ale także na odległości pośrednie. Okulary progresywne są to modele wieloogniskowe, które można podzielić na 3 pola. Górna część szkieł odpowiedzialna jest za widzenie dali, środkowa część służy do widzenia odległości pośrednich, a dolna cześć szkieł pozwala na widzenie bliży. W bocznych częściach soczewki umiejscowione są tak zwane obszary peryferyjne, które są nieaktywne, a co za tym idzie, nie występuje znaczna deformacja obrazu i jest ona zazwyczaj niedostrzegalna przez większość osób. Modele progresywne jest to świetna propozycja dla wszystkich osób, które zmuszone są do użytkowania dwóch par okularów, jednych do codziennego funkcjonowania, a drugich do czytania.

Soczewki progresywne zostały wynalezione w roku 1959, razem z nimi opracowano pierwsze na rynku okulary progresywne. Stanowiły one prawdziwą rewolucję w dziedzinie optyki. Aktualnie to jedna z najbardziej zaawansowanych propozycji dla osób z problemami ze wzrokiem. Jest to propozycja dla osób cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm. Ponadto, soczewki progresywne dedykowane są także w celu korekcji wady wzroku, jaką jest presbiopia, czyli starczowzroczność. Pojawia się ona u osób po 40 roku życia i jest związana z naturalnym procesem utraty giętkości soczewki w oku, przez co dochodzi do zaburzonej akomodacji. Nastawność gałko ocznej objawia się problemem w dopasowaniu się oczu do oglądanych przedmiotów, jakie zlokalizowane są w różnych odległościach, przez co obraz jest nieostry. Wybierając okulary progresywne Kraków, należy pamiętać o tym, iż wymagają one adaptacji. Jest to czas zazwyczaj paru tygodni. Adaptacja jest niezwykle istotna i trzeba mieć na uwadze, iż przez minimum parę dni można odczuwać pewien dyskomfort związany z noszeniem takich okularów. Warto jednak przeczekać ten czas, aby zarówno oczy, jak i mózg przyzwyczaiły się do nagłej zmiany. Nosząc okulary progresywne Kraków, widzi się trochę inaczej, aczkolwiek nie należy się do nich zrażać. Po przyzwyczajeniu się do nowego modelu można odczuć dużą wygodę, związaną z noszeniem przez cały czas jednych okularów.

Prawidłowe użytkowania szkieł progresywnych wymaga od nas pewnych ćwiczeń. Opierają się one na opuszczaniu wzroku na dolną część szkieł w przypadku patrzenia na przedmiot znajdujący się blisko. Jeśli natomiast patrzymy w dal, przesuwamy wzrok na górną część szkieł. W przypadku odległości pośrednich patrzymy na tak zwaną strefę pośrednią, a więc środkową część szkieł. Aby móc widzieć wyraźnie dany przedmiot, zawsze powinnyśmy obracać ku niemu głowę. Co ważne w pewnych przypadkach okulary progresywne Kraków nie zdadzą swojego egzaminu. Dzieje się tak u osób cierpiących na zwyrodnienia plamki żółtej, zaburzenia błędnika, zaburzenia widzenia obuocznego czy choroby oczu, które powodują, iż wada wzroku ulega ciągłym zmianom. W sytuacji, kiedy nasza wada wzroku nie jest standardowa, wtedy najlepiej poradzić się specjalisty.

Okulary progresywne

Co ile należy wymieniać okulary progresywne?

Okulary progresywne, tak samo, jak wszystkie inne modele, należy co jakiś czas wymieniać. Zazwyczaj tego rodzaju okulary wymagają wymiany po 2-3 latach. Czas ten zależy przede wszystkim od tego, jak szybko zmienia się nasz wzrok. Jeżeli okulary progresywne Kraków zostały idealnie dopasowane, to mają one działanie, polegające na tym, że nie czujemy skutków zmian w układzie wzrokowym. Trzeba jednak pamiętać, iż prezbiopii nie możemy w żaden sposób zatrzymać. Aby móc zapewnić sobie dobry stan wzroku, warto co roku udawać się na kontrolne badanie oczu, który oceni czy przydadzą nam się nowe okulary, czy jeszcze nie. Okulary progresywne są sposobem na odczuwany przez prezbiopię dyskomfort. Wysokiej jakości szkła progresywne zwracają nam wygodę widzenia.

Gdzie kupić okulary progresywne w Krakowie?

Okulary progresywne w Krakowie powinniśmy zakupić ze sprawdzonego i zaufanego miejsca, w którym pracują specjaliści. Będą oni w stanie doradzić nam, jakie okulary sprawdzą się najlepiej. Dobrym miejscem na zakup wysokiej jakości okularów progresywnych jest Salon Solskiego, znajdujący się na ulicy Ludwika Solskiego 7b. Salon ma w swojej ofercie wiele nowoczesnych soczewek i szeroki asortyment opraw okularowych.