Wtorek, 28 maja 2024

3 rzeczy, których nie można zapomnieć na wakacje

18 czerwca 2021

Okres letni jest czasem, na który wiele osób oczekuje cały rok z ogromnym utęsknieniem. Planowanie wymarzonych wakacji zazwyczaj rozpoczyna się kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu, co pozwala na przemyślenie każdego szczegółu urlopu. Niemniej jednak, szybkie tempo życia, codzienny bieg i stres w pracy sprawiają, że pakowanie niezbędnych przedmiotów i akcesoriów do walizki rozpoczyna się na kilka dni przed wyjazdem. To główny powód, dla których do bagażu nie trafiają najpotrzebniejsze gadżety, które są niezbędne podczas pobytu na gorącej, piaszczystej plaży lub na górskim szlaku. Dobrej jakości okulary słoneczne, krem z wysokim filtrem słonecznym oraz plecak lub nerka są akcesoriami, bez których nie da się obejść na wakacjach. Ich właściwości zapewniają ochronę przed słońcem, a także umożliwiają spakowanie niezbędników nad morze lub górskie szczyty. Co warto wiedzieć o trzech niezbędnych akcesoriach, które są niezbędne podczas udanego urlopu?

Okulary przeciwsłoneczne: na plażę i w góry

Okulary słoneczne często są traktowane jako akcesorium, które jest elementem biżuteryjnym. Ich pierwotna funkcja jest jednak inna. Ich głównym zadaniem jest ochrona oczu przed nadmiernym wpływem promieni słonecznych, które mogłyby się przyczyniać do chorób oka lub pogorszenia wzroku. 

Podczas pakowania bagażu na wakacje nad jezioro, morze czy w góry warto pamiętać o spakowaniu okularów przeciwsłonecznych. Dobrego modelu, który będzie posiadał odpowiednie filtry przeciwsłoneczne należy szukać w specjalistycznych sklepach optycznych, gdzie fachowa obsługa pomoże dobrać właściwy rodzaj okularów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego typu należy zwrócić uwagę na ich najważniejsze parametry, jak:

  • kolor soczewki - odcienie czarnego sprawdzą się podczas przebywania na plaży oraz w wysokich partiach gór, gdzie promienie słoneczne najbardziej wpływają na zmysł wzroku. Z kolei soczewki jasne, w brązowych odcieniach będą idealne do poruszania się po zmierzchu.
  • stopień zabarwienia soczewki - występuje w numerowanej skali od 0 do 4, gdzie najmniejsze wartości jedynie delikatnie redukują olśnienie słoneczne, a intensywność barwy wzrasta wraz z większą cyfrą, która oznacza stopień zabarwienia.
  • ułożenie modelu na twarzy - aby czuć się komfortowo i chętnie zakładać okulary przeciwsłoneczne warto dopasować kształt modelu do swoich rysów twarzy. Dobrze dobrane okulary potrafią podkreślić jej rysy, a także dodać stylu i elegancji.

Osoby, które borykają się z dużą wadą wzroku powinny sprawdzić okulary przeciwsłoneczne korekcyjne. Pozwoli to na wyostrzenie widzenia podczas noszenia wybranego modelu oraz jednocześnie zapewnić sobie najlepszą ochronę przed promieniami słonecznymi.

Krem z filtrem - dbaj o swoją skórę

Czas urlopu jest momentem, w którym ciało wystawione zostaje na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu można naładować baterię, uzupełnić poziom witaminy D oraz nadać skórze pięknej, letniej opalenizny. Niestety, opalanie ma również wady. Nadmierna ekspozycja na działanie słońca może doprowadzić do poparzenia naskórka na ciele oraz twarzy, czego konsekwencją może być silny ból oraz dyskomfort. Dodatkowo, zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony przyczynia się do rozwoju chorób skóry, także nowotworów złośliwych, na przykład czerniaka.

Aby dobrze przygotować się do wakacji, konieczne jest umieszczenie w kosmetyczne wysokiej jakości kremu z filtrem. Kremy do ciała powinny zawierać nie mniejszą ochronę niż SPF 30, natomiast do skóry twarzy warto przygotować sobie krem z SPF 50. Odpowiednie zabezpieczenie pozwoli uniknąć pojawienia się przebarwień - zwłaszcza na twarzy, których usuwanie jest niezwykle kłopotliwe. Dodatkowo, regularna aplikacja kremu pozwala chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem się skóry, poprzez zahamowanie rozwoju wolnych rodników.

dzieci na górskim spacerze z wyposażeniem

Torebka, nerka lub plecak: pomieszczą wszystkie wakacyjne skarby

Pobyt na wakacjach wymaga przygotowania odpowiedniego akcesorium, które będzie służyło do przechowywania najważniejszych rzeczy, jak butelki w wodą, telefonu, kluczy czy portfela. Idealnym pomysłem jest zaopatrzenie się w pojemny plecak, niewielką torebkę lub praktyczną nerkę.

Praktyczna nerka sprawdzi się jako akcesorium do przechowywania niezbędnych przedmiotów podczas zwiedzania miasta oraz pójścia do restauracji. To doskonała opcja zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny, ze względu na szeroki wybór modeli w sklepach. Wiele pań decyduje się także na letnie torebki z plecionki, które oddają wakacyjny klimat i podkreślają zwiewne stylizacje. Na wędrówkę w góry odpowiednim wyborem będzie pojemny, dobrej jakości plecak turystyczny, który pomieści najważniejsze przedmioty, jak wodę i jedzenie czy kurtkę przeciwdeszczową.

Odpowiednie przygotowanie do wakacji i spakowanie do walizki okularów przeciwsłonecznych, kremu z filtrem i dobrego plecaka bądź torebki pozwoli być odpowiednio przygotowanym na udany pobyt nad morzem czy w górach.