Środa, 19 czerwca 2024

Wywiad - z Danem podróżnikiem po świecie

8 stycznia 2021

Ostatnio miałem przyjemność przeprowadzić wywiad z Danem, który opowiada nam o swoich doświadczeniach jako podróżnik, bloger i fotograf.

Proszę, czy mógłbyś się przedstawić i opowiedzieć nam o tym, czym się zajmujesz?

"Jestem pełnoetatowym podróżnikiem, który pracuje również jako fotograf i projektant stron internetowych. Trzy lata temu znalazłbyś mnie prowadzącego restaurację w Londynie, ale podjąłem skok na "gonienie marzeń" i nauczyłem się umiejętności, których potrzebowałem, aby przekształcić moje pasje w biznes. Połowę czasu spędzam z aparatem fotograficznym w ręku podczas wykonywania zlecenia i zagłębiania się w nową kulturę, a przez resztę czasu poluję na nieuchwytne połączenie wifi, aby prowadzić moją firmę zajmującą się projektowaniem stron internetowych."

Która jest twoja ulubiona destynacja i dlaczego?

"Moim ulubionym krajem musi być Indonezja, jest wielu bliskich pretendentów, ale na tych 17,000+ wyspach można doświadczyć tak wiele. Czy jest to niesamowite nurkowanie w Raja Ampat, trekking ze smokami z Komodo czy spotkanie z Orangutangami w dżungli Borneo, tutaj nigdy nie można się nudzić. Spędziłem sześć miesięcy na odkrywaniu archipelagu i czuję, że jeszcze nawet nie dotknąłem powierzchni."

Czy możesz nam opowiedzieć o jednym ze swoich ulubionych doświadczeń podróżniczych?

"Sylwester 2016 na Islandii był dla mnie naprawdę wyjątkowy. Ludzie są tam tak przyjaźni i zabawni, a rzeczywiste uroczystości i fajerwerki trwają przez wiele dni. Widząc kraj pokryty śniegiem, a jednocześnie tak żywy, byłem ogromnym kleszczem na liście wiaderek. Był to również naprawdę szczęśliwy czas, ponieważ praca i relacje były stabilne, co jako podróżujący freelancer nie zawsze ma miejsce."

Które miejsca są na twojej liście wiaderek na przyszłość?

"Moim wielkim bucket list tick w tym roku będzie Iran, historia i kultura tego kraju fascynuje mnie, a z punktu widzenia fotografii, architektura zapiera dech w piersiach. Mam również nadzieję, że pewnego dnia uda mi się odwiedzić Sokotrę (wyspę Jemenu), a kiedy wygram na loterii, Antarktydę."

Jakie są według Ciebie pozytywne rzeczy, które można zyskać dzięki podróżowaniu?

"Dla mnie podróże to przede wszystkim edukacja. Bycie wystarczająco szczęśliwym, aby odwiedzić tak wiele niesamowitych miejsc na całym świecie i wchodzić w interakcje z kulturami, religiami i miejscami, które wielu może tylko próbować zrozumieć z wiadomości, jest czymś, czego nigdy nie wezmę za pewnik. To z pewnością może sprawić, że twoje priorytety się zmienią, ale to wszystko jest częścią tej ekscytacji."

Jak myślisz, jakie są minusy bycia pełnoetatowym podróżnikiem?

"Jest o wiele więcej stresu, gdy podróżujesz w pełnym wymiarze czasu solo, takich jak pieniądze, logistyka i samotność. Osobiście jestem podekscytowany stworzeniem bazy dla siebie w tym roku i chociaż nadal będę podróżował przez większą część roku, posiadanie miejsca, które można nazwać domem i wspaniałą grupą przyjaciół, do której można wrócić, jest czymś, co myślę, że każdy pełnoetatowy podróżnik przyzna, że brakuje."

Jaką radę masz dla kogoś, kto chce być pełnoetatowym podróżnikiem, takim jak ty?

"Szczerze mówiąc, zastanów się nad tym długo i ciężko. Podczas gdy ja nigdy nie będę bash styl życia, wiele osób wystawia bardzo fałszywą perspektywę tego online. Wolność i możliwość spakowania się i ciągłego odkrywania są niesamowite, ale może to być samotne i ma swoje własne wyzwania. Pochodzę z branży hotelarskiej, więc przetrwałem pierwszy rok na oszczędnościach, ucząc się jednocześnie, jak być fotografem i projektantem stron internetowych, dzięki czemu mogłem mieć długoterminowy dochód, ale jeśli nie możesz zarabiać w drodze, stanie się to walką. Planowanie na przyszłość jest niezbędne, a znalezienie zdalnego dochodu sprawi, że przejście będzie o wiele łatwiejsze."

Czy możesz podać kilka swoich najlepszych wskazówek dotyczących podróży?

"1. Uzyskaj tanie loty, zadziwia mnie, jak wielu ludzi wciąż płaci za wysokie ceny. Użyj wyszukiwarki, takiej jak Skyscanner, która pozwoli ci wyszukać "gdziekolwiek" i podróżować, kiedy i gdzie jest taniej, znajdziesz kilka nowych klejnotów, których nigdy nie planowałeś w ten sposób.

2. Upewnij się, że masz ubezpieczenie, nauczyłem się tego w ciężki sposób, kiedy myślałem, że mam, ale mój bank anulował je - wtedy zostałem napadnięty...

3. Ciesz się tym! Ilość razy widzę ludzi spędzających cały swój czas na robieniu zdjęć lub umieszczaniu postów na mediach społecznościowych i uważam to za szalone. Nawet jeśli to moja praca, nadal upewniam się, że 60% moich podróży jest po prostu spędzonych na cieszeniu się chwilą. Nie pozwól, aby współczesny cyfrowy świat odebrał Ci odkrywcę w Tobie".

Czy masz bloga, na którym dzielisz się swoimi doświadczeniami?

"Piszę o moich podróżach na mojej stronie - nigdy tak naprawdę nie nastawiałem się na bycie blogerem podróżniczym, ale obecnie jest to część paczki fotograficznej i miło jest móc dzielić się historiami ludzi i miejsc, które odkrywam i mieć kolejny portal do nawiązywania połączeń i społeczności."

Czy możesz podzielić się kilkoma swoimi ulubionymi zdjęciami?

"Moje ulubione zdjęcie wszech czasów było zupełnym przypadkiem. Pewnego wieczoru podczas wizyty w Agrze kilku z nas postanowiło udać się w dół do ogrodów o zachodzie słońca przy Taj Mahal. Byłem coraz bardziej sfrustrowany, ponieważ większość moich zdjęć była zapchana ludźmi, budynek był w remoncie, a fontanny były zamknięte, co oznaczało brak odbić. Naprawdę trudno było mi znaleźć unikalną perspektywę, którą mógłbym uchwycić. Jednak pies na pierwszym planie uchwycił dla mnie Indie, zmęczone i zakurzone, a jednak otoczone wspaniałymi historycznymi budynkami."

"Jaskinie Dambulla na Sri Lance były trudne do sfotografowania, ponieważ były tak ciemne, a ja nie miałem statywu. Myślę, że kocham to zdjęcie tak bardzo, ponieważ balans długiej ekspozycji zadziałał i dopiero gdy zobaczyłem dzieło sztuki na moim laptopie, mogłem docenić, jak skomplikowane są te jaskinie świątynne."

"Wschód słońca nad Bagan był jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach doświadczeń w moim życiu. Niestety, zostałem napadnięty kilka miesięcy później i miałem cały mój sprzęt fotograficzny, laptop i kopie zapasowe zdjęć skradzione, więc straciłem oryginalne zdjęcia z mojej podróży. To jest jedno z niewielu, które wciąż mam w niskiej jakości i przywołuje mnóstwo szczęśliwych wspomnień."

Wspaniale było przeprowadzić z Tobą wywiad Dan i dowiedzieć się nieco więcej o Tobie i Twoich doświadczeniach. Wielkie dzięki za Twoje odpowiedzi i opowiedzenie nam więcej o Tobie.