Sobota, 2 marca 2024

Wywiad z fotografem krajobrazowym i hotelowym

4 stycznia 2021

W tym poście przeprowadziłam wywiad z profesjonalnym fotografem hotelowym i krajobrazowym Zechianem Kangiem, który opowiedział nam trochę o swojej fotografii i o tym czym się zajmuje. Mam nadzieję, że wam się spodoba!

Proszę, opowiedz nam trochę o sobie

Jestem opublikowanym fotografem krajobrazowym i hotelowym, poruszającym się po tym coraz bardziej konkurencyjnym polu zawodowym. Po ukończeniu studiów i spędzeniu miesiąca pracując w biurze, poczułem potrzebę szukania większego celu w życiu; czegoś samorealizującego się, a nie przynoszącego dochód, aby ktoś inny mógł odlecieć do egzotycznych miejsc. Innymi słowy, nigdy nie miałem zamiaru zajmować się fotografią zawodowo, ale zacząłem to robić z przyczyn losowych.

Co najbardziej podoba Ci się w fotografii?

To jest naprawdę trudne pytanie! Musiałbym być jawnie nieuczciwy, gdybym miał wskazać jeden aspekt fotografii, który najbardziej do mnie przemawia. Pomijając wszystkie czynniki nie związane bezpośrednio z samym rzemiosłem, powiedziałbym, że z pewnością doceniam dość liberalny zakres artystycznej ekspresji akceptowany przez większość. Wąski margines błędu, jaki można sobie pozwolić z technicznego punktu widzenia podczas pracy na miejscu, jest kolejnym punktem, który sprawia, że praca ta jest ciągłym wyzwaniem i osobiście uważam to za intelektualnie satysfakcjonujące.

Jakie rzeczy są według ciebie najważniejsze przy robieniu profesjonalnych zdjęć hotelowych?

Jedyną radą, jaką mogę zaoferować każdemu, kto chce zająć się fotografią hotelową na poważnie, pomijając kwestie techniczne i artystyczne, jest znaczenie zrozumienia i zarządzania oczekiwaniami klienta od samego początku.

Powiedzenie "Wszystko tkwi w szczegółach" zdecydowanie odnosi się do fotografii hotelowej. Jak ważne są według ciebie szczegóły?

Nie trzeba dodawać, że szczegóły są najważniejszym artystycznym aspektem fotografii. Przy tak wielu informacjach na temat fotografii i technik edycji dostępnych w Internecie, a także przy lustrzankach cyfrowych, które stają się coraz bardziej przystępne dla wielu, szczegóły w każdej dziedzinie fotografii są tym, co odróżnia amatora od profesjonalisty. Prawie każdy może zrobić wyważone, piękne zdjęcie, ale tylko nieliczni potrafią zrobić takie, które naprawdę wywołuje prawdziwe emocje.

Czy masz jakieś wskazówki dotyczące robienia pięknych zdjęć hotelowych, takich jak twoje?

Krótko mówiąc, ważne jest, aby zrobić kilka zdjęć z różnych kątów i wysokości i wybrać to, które najbardziej Ci się podoba. Jedno z nich prawdopodobnie w końcu będzie wystarczająco dobre.

Lubisz również robić zdjęcia krajobrazów, prawda? Czy mógłbyś powiedzieć nam więcej i pokazać jedno z Twoich ulubionych zdjęć?

To jest w zasadzie mój obecny obszar zainteresowania. Ostatnio zacząłem się koncentrować na budowaniu mojego portfolio krajobrazowego, wymaga to dużo czasu i pieniędzy, ale doświadczenia są bezcenne. Obecnie szukam również możliwości współpracy, aby wspólnie poprowadzić warsztaty krajobrazowe.

Które miejsca do tej pory najbardziej przypadły Ci do gustu?

To kolejne naprawdę trudne pytanie, a przypadkowo również takie, o które często jestem pytany. Odpowiedź jest całkowicie subiektywna i niemożliwa do udzielenia. Na szczęście nie zdarzyło mi się jeszcze pojechać w miejsce, którego odwiedzenia później bym żałowała. Każda destynacja ma swój urok i niepowtarzalny charakter, a co najważniejsze, każda z nich oferuje inne doświadczenie, coś znaczącego, co można zabrać ze sobą do końca życia. Prawdopodobnie odkryłem i nauczyłem się więcej poprzez podróżowanie niż poprzez jakiekolwiek inne medium.

Jakie miejsca znajdują się na Twojej bucket list?

Planuję odwiedzić Japonię, Nową Zelandię, Argentynę i Chile w przewidywalnej przyszłości.

Coś ekscytującego zaplanowanego na 2017 rok, na co powinniśmy czekać z niecierpliwością?

Obecnie jestem na Syberii na ekspedycji krajobrazowej. Podróż zabierze mnie nad jezioro Bajkał i dookoła regionu Ałtaju, aż do stepów graniczących z Mongolią. Jest to chyba najbardziej ekscytująca podróż, jaką zaplanowałem na ten rok.

Wielkie dzięki Zechian za pokazanie nam swoich prac i opowiedzenie więcej o sobie.