Środa, 19 czerwca 2024

Wywiad z podróżnikiem i artystą cyfrowym Julianem Herbrigiem

7 stycznia 2021

Julian Herbrig jest fotografem i artystą cyfrowym, którego śledzę już od jakiegoś czasu. Dzieli się pięknymi i technicznymi zdjęciami, często z niesamowitym światłem i montażem. W tym wywiadzie miałem przyjemność zadać mu kilka pytań i dowiedzieć się nieco więcej o nim i jego pracy. Więc proszę czytaj dalej aby dowiedzieć się więcej.

Proszę, czy mógłbyś się przedstawić i opowiedzieć nam trochę o tym co robisz?

"Obecnie mieszkam w Berlinie, w Niemczech, gdzie pracuję jako niezależny fotograf podróżujący i retuszer w branży mody. Chociaż zazwyczaj nazywam siebie fotografem, kiedy ludzie pytają mnie czym się zajmuję, ja sam uważam, że określenie artysta jest bardziej odpowiednie. Dla mnie nie chodzi tylko o zrobienie zdjęcia, ale o to, co się z nim robi w postprodukcji. ”

Jak zaczęłaś swoją przygodę z fotografią i Instagramem?

"To trochę długie wyjaśnienie, więc idziemy dalej: Zacząłem robić zdjęcia, kiedy dostałem moją pierwszą lustrzankę na moje 18 urodziny i po pierwszym kliknięciu natychmiast się w niej zakochałem! Mimo, że robiłam zdjęcia od kilku lat jako hobby, powodem, dla którego zaczęłam przygodę z Instagramem była chęć publikowania cyfrowych dzieł sztuki równolegle z otrzymaniem mojego pierwszego aparatu.

Zaczęłam też próbować Photoshopa i od razu uzależniłam się od komponowania własnych kreacji i światów. Kiedy rozpocząłem moją podróż na Instagram i zostałem wystawiony na działanie tych wszystkich wspaniałych fotografów, czułem się coraz bardziej przyciągany do robienia zdjęć na poważniejszych zasadach i dzielenia się nimi zamiast edycji w Photoshopie. W zasadzie w ten sposób skończyłam tu, gdzie jestem teraz i nie mogłabym być szczęśliwsza!"

Co najbardziej podoba Ci się w fotografii?

"Lubię mieszankę zarówno bycia w terenie, aby odkrywać miasta i naturę, jak i czas spędzony przed komputerem, aby zastanowić się nad moimi doświadczeniami i ożywić zdjęcia, które zrobiłem. Uwielbiam podróżować, aby zobaczyć nową i odmienną architekturę i krajobrazy, a także dowiedzieć się więcej o historii i kulturze miejsc w ogóle, a następnie podsumować to wszystko na moich zdjęciach."

Twoje umiejętności w edycji i postprodukcji są niesamowite! Jak długo zazwyczaj spędzasz pracując nad swoimi zdjęciami?

"Waha się to od poniżej 20 minut do 4-godzinnych sesji przed monitorem, kiedy wychodzi ze mnie perfekcjonista. (To zdarza się zdecydowanie zbyt często)"

A idąc dalej... jaki byłby Twój ulubiony obraz, który stworzyłeś i dlaczego?

"To zdecydowanie ten tutaj. Powodem, dla którego tak bardzo mi się podoba, jest to, że było tak spontaniczne. Ustawiałem mój obiektyw zoom, aby zrobić ładne zdjęcie zachodu słońca na Big Benie, kiedy ten dzieciak podbiegł i rzucił popcornem. Szybko zrobiło się naprawdę gorąco, więc natychmiast założyłem mój szeroki kąt i dalej kręciłem aparatem. (Żadne mewy nie ucierpiały podczas robienia tego zdjęcia)".

Jakie są Twoje ulubione miejsca docelowe, które odwiedziłeś i dlaczego?

"Oba są dość banalne. Pierwszym z nich jest Wenecja z tego prostego powodu, że jest tak fotogeniczna i jest rajem dla mnie jako fotografa. Jednak moim absolutnym faworytem jest Nowy Jork. Mieszkałem i pracowałem w tym mieście przez kilka miesięcy i uwielbiam jego zgiełk i różnorodność, jaką ma do zaoferowania. Dodatkowo, moja dziewczyna pochodzi stamtąd, więc oczywiście więź jest jeszcze silniejsza."

Które miejsca są wysoko na Twojej liście do odwiedzenia?

"Moja pierwsza trójka to Maroko, Islandia i Hawaje!"

Czy mógłbyś podzielić się z nami kilkoma swoimi najlepszymi wskazówkami dotyczącymi fotografii i postprodukcji?

"Aby moje zdjęcia sprawiały wrażenie bardziej wciągających i dynamicznych, lubię pracować z warstwami i naturalnymi sposobami kadrowania ujęcia (na przykład liście na pierwszym planie). Pomaga to ukierunkować widza w kadrze i sprawić, że będzie on bardziej przyciągał wzrok. Kolejną korzyścią jest to, że automatycznie szukasz nowych i różnych perspektyw, co sprawia, że Twoja fotografia się wyróżnia.

Jeśli chodzi o postprodukcję: Mam tendencję do nie używania (Lightroom) presetów dużo, ale traktować każde ujęcie indywidualnie. Powodem tego jest fakt, że każde zdjęcie ma swoje własne sekrety, podkreślenia i cechy charakterystyczne, które często gubią się po zastosowaniu presetów. Uwielbiam postprodukcję i nie waham się poświęcić kilku godzin na jedno zdjęcie w niektórych przypadkach."

Czy możesz podzielić się z nami jeszcze kilkoma swoimi zdjęciami?

"Weneckie gondole: uwielbiam wstawać wcześnie, słuchać tylko ćwierkania ptaków i chłonąć to wszystko bez rozpraszania się tłumami ludzi i zbyt dużym hałasem. Nic nie pobije bycia oślepionym przez pierwsze światło dnia!"

"Wydmy piaskowe: W kadrze: Mój ulubiony rekwizyt fotograficzny i kumpel z podróży - moja dziewczyna"

"Budapeszt: To zdjęcie łączy w sobie moją fascynację architekturą i wszechświatem. Jestem marzycielką!"

"Alpy: Cherishing my home turf: Alpy. Tak, oryginalnie jestem południowcem!".

"Bridge: Instagram to inspirujące miejsce! To dzięki niemu dowiedziałem się, że to niesamowite miejsce znajduje się zaledwie 2 godziny jazdy od miejsca, w którym mieszkam. Prawdopodobnie nigdy bym go nie znalazł w inny sposób."

Wielkie dzięki za odpowiedzi Julian i uwielbiam zdjęcia, którymi się podzieliłeś.