Sobota, 2 marca 2024

6 najlepszych festiwali muzycznych w Europie

4 lutego 2021

Festiwale muzyki na żywo stają się ogromną gałęzią przemysłu. Kiedyś było tylko kilka lokalnych festiwali, które skupiały się na jedzeniu i piciu z muzyką. Teraz doszliśmy do punktu, w którym jest tak wiele festiwali, że można wypełnić cały kalendarz, jeśli naprawdę chcesz. Aby pomóc Ci wybrać niektóre z tych bardziej interesujących. Oto 5 najlepszych festiwali muzycznych w Europie.

1. Festiwal Leeds Reading - Wielka Brytania

Jeden z najstarszych festiwali muzycznych na świecie, odbywa się co roku w dwóch miejscach w tym samym czasie i trwa od piątku do niedzieli. W praktyce mówi się tylko o tym, która lokalizacja jest najbliżej. Na wielu scenach można posłuchać muzyki hardcore, metalu, hip hopu, grime i undergroundowych artystów. W porównaniu do innych festiwali muzycznych na świecie, jest on dość mały, z łączną pojemnością około 200,000 osób.

Pora roku: Sierpień/Lato Line-up, rezerwacje i więcej informacji: www.readingfestival.com i www.leedsfestival.com

2. Tomorrowland - Belgia

Jeśli jesteś fanem muzyki elektronicznej, to Tomorrowland jest festiwalem dla Ciebie. Od czasu jego powstania w 2005 roku, szybko stał się jednym z najpopularniejszych festiwali w historii, a bilety są prawie niemożliwe do zdobycia, ponieważ wyprzedają się w ciągu kilku minut od premiery. Aby to zrekompensować, festiwal powoli wydłuża się i obecnie odbywa się w dwa kolejne weekendy. W 2012 roku zdobył nagrodę za najlepszy festiwal w swoim rodzaju i ma w swoim line-upie kilku legendarnych DJ-ów i producentów EDM.

Pora roku: Lipiec/Lato Line-up, booking i więcej informacji: www.tomorrowland.com/en

3. Creamfields - Wielka Brytania

Jeśli Tomorrowland jest największym pojedynczym festiwalem muzyki elektronicznej, to Creamfields jest z pewnością najbardziej rozpowszechniony. Rozpoczął się jako stosunkowo mały festiwal w Wielkiej Brytanii, ale od tego czasu był goszczony w innych krajach w Europie i na całym świecie w pewnym momencie w ciągu roku i stał się jednym z najlepszych festiwali muzycznych w Europie z tego powodu. Festiwal oferuje szeroki wachlarz stylów muzyki elektronicznej, więc jeśli wolisz old school trance, hardstyle lub nowsze gatunki EDM, to czeka Cię nie lada gratka.

Pora roku: Sierpień/Lato Line-up, booking i więcej informacji: www.creamfields.com

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

4. Outlook - Chorwacja

Chociaż nie jest tak duży jak inne festiwale, które tutaj wymieniliśmy, to nadrabia to czystą fajnością. Po pierwsze, odbywa się w opuszczonym forcie, a ogromne systemy dźwiękowe są rozstawione w każdym możliwym miejscu. Niektórzy z najlepszych brytyjskich muzyków undergroundowych i elektronicznych przyjeżdżają tutaj i stał się on czymś w rodzaju głównego celu podróży dla młodych Brytyjczyków szukających innego rodzaju wakacji.

Pora roku: Wrzesień/Lato Line-up, rezerwacje i więcej informacji: www.outlookfestival.com

5. Donauinselfest - Austria

Wszystkie festiwale, o których mówiliśmy do tej pory, były całkiem udane - relatywnie rzecz biorąc. Ale w porównaniu z Donauinselfest w Austrii są one jak stawy w oceanie. Festiwal ten ma zaszczyt być największym festiwalem muzycznym na świecie i jest nawet darmowy. W ciągu trzech dni biorą w nim udział setki tysięcy ludzi. To sprawia, że jest to nie tylko jeden z największych festiwali muzycznych na świeżym powietrzu, ale jedno z największych wydarzeń na świecie. Na długości 4,5 km znajduje się 11 scen pod gołym niebem oraz 16 miejsc pod namiotami.

Pora roku: Czerwiec/Lato Line-up, rezerwacja i więcej informacji: donauinselfest.at

6. ULTRA Europa, Chorwacja

ULTRA Europe to nasz ostatni wybór najlepszych festiwali muzycznych, którymi można się cieszyć tego lata 2019. Położony w Chorwacji, z najlepszymi aktami występującymi, w tym Swedish House Mafia, Above and Beyond, Armin Van Buuren, The Chainsmokers i wiele innych. W zeszłym roku festiwal przyciągnął niesamowite 150 000 imprezowiczów z 142 krajów na całym świecie, wyraźnie czyniąc to wydarzenie, którego miłośnicy muzyki zdecydowanie nie chcą przegapić.

Pora roku: Lipiec/Lato Line-up, rezerwacje i więcej informacji: ultraeurope.com

Podsumowanie

To prawie niemożliwe, aby wybrać spośród wszystkich festiwali, które istnieją. Nie każdy będzie miał taki sam gust muzyczny, a niektórzy z Was będą woleli mniejsze wydarzenia niż tygodniowe milionowe ekstrawagancje.