Środa, 19 czerwca 2024

Szybki przewodnik po wolontariacie za granicą

13 stycznia 2021

Świetnym sposobem na odwdzięczenie się oraz na podróżowanie w inny sposób jest wolontariat. Mój pierwszy wolontariat odbył się za pośrednictwem Workaway, gdzie pomagałam w schronisku dla psów w Bułgarii. Nazywało się ono Helens House of Hope, a w sanktuarium znajdowało się ponad 100 psów. Zostały one uratowane, wyleczone z urazów, zaszczepione, wykastrowane (jeśli było to konieczne), miały wyrobione paszporty podróżne, a następnie, miejmy nadzieję, znalazły nowy dom.

W tym przewodniku dowiesz się trochę o wolontariacie, czego możesz się spodziewać, jak się zaangażować oraz poznasz kilka ogólnych wskazówek.

Czym jest wolontariat?

Wolontariat to udzielanie pomocy i poświęcanie swojego czasu za darmo (tzn. bez wynagrodzenia finansowego). Jest to często świetny sposób, by podzielić się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem z tymi, którzy go potrzebują, ale nie mogą sobie pozwolić na zapłacenie za niego.

Kiedy jesteś wolontariuszem, możesz otrzymać zakwaterowanie i czasami jedzenie w zamian za swoją pomoc.

Workaway

Mój pierwszy wyjazd na wolontariat odbył się z Workaway, który jest jedną z wiodących stron dla wolontariuszy, gdzie mogą znaleźć pracę, jak również zapewnia środki dla ludzi, aby ogłosić, że potrzebują pomocy.

Wyszukiwanie na stronie Workaway jest bezpłatne i można tam znaleźć tysiące ofert z całego świata, zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych. Kiedy już znajdziesz projekt, płacisz niewielką roczną opłatę, która może być dla jednej osoby lub pary. Dzięki temu będziesz mógł skontaktować się z gospodarzem.

Twój profil

Po zarejestrowaniu się na Workaway i uiszczeniu opłaty, możesz edytować swój profil. Powinieneś dodać kilka ładnych, przyjaznych zdjęć, a także podać daty podróży i kraje, które chciałbyś odwiedzić. Workaway łączy również Twoje konto z Facebookiem, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo i identyfikację.

Znalezienie projektu

Kiedy po raz pierwszy zaczniesz szukać projektu wolontariackiego na Workaway, możesz poczuć się nieco przytłoczony, ponieważ liczba ofert jest ogromna (33 866 w momencie pisania tego tekstu) i dotyczą one całego świata. Aby ułatwić sobie poszukiwania, powinieneś filtrować według kraju, a następnie według rodzaju wolontariatu, np:

 • Opieka nad zwierzętami
 • Schroniska
 • Gospodarstwa agroturystyczne
 • Szkoła
 • Pomoc domowa
 • Społeczność
 • Praca nad zrównoważonymi projektami
 • ...i wiele innych.

Wtedy będziesz miał znacznie mniejszą liczbę ofert do przejrzenia. Co zrobiłem podczas mojego poszukiwania był shortlist około 10 projektów lubiłem dźwięk z. Następnie zacząłem kontaktować się z gospodarzami, jeden po drugim, w kolejności preferencji.

Kontaktowanie się z gospodarzami

Po zapisaniu się i uiszczeniu opłaty, będziesz mógł skontaktować się z gospodarzami. Kontaktując się powinieneś się przedstawić, wyjaśnić dlaczego byłbyś dobrym wolontariuszem w danym projekcie i jakie daty byłyby dla Ciebie dostępne. Myślę, że niektórzy gospodarze używają także Skype'a, abyście mogli rozmawiać przez wideo. Ogólnie rzecz biorąc, proces organizowania mojego pobytu był dla mnie łatwy i prosty.

Wskazówki dotyczące Twojego pierwszego doświadczenia jako wolontariusza

 • Przeczytaj dokładnie, co będziesz robić w opisie, aby upewnić się, że to jest to, co chcesz robić
 • Staraj się unikać odwoływania lub robienia bałaganu gospodarzom, ponieważ może to sprawić, że będzie im bardzo trudno, jeśli przydzielili zakwaterowanie i odrzucili innych pomocników
 • Przeczytaj opinie innych wolontariuszy, ponieważ niektóre z nich są dość szczegółowe na temat tego, co będziesz robić
 • Zdobądź numer telefonu komórkowego gospodarza przed podróżą
 • Sprawdź, czy dostaniesz pościel, ręczniki itp.
 • Jeśli jesteś w środku pustkowia, weź ze sobą jedzenie lub dowiedz się, jak je zdobyć
 • Sprawdź czy masz WiFi, a jeśli nie to kup lokalną kartę SIM
 • Weź ze sobą środek do dezynfekcji rąk lub wilgotne chusteczki
 • Weź ze sobą zasilacz sieciowy do wielu krajów
 • Sprawdź, czy potrzebujesz wizy do kraju, który odwiedzasz.
 • Należy pamiętać, że w przypadku takich wyjazdów prawdopodobnie nie będzie można pokryć kosztów transportu.
 • Nawet jeśli projekt jest trudny, staraj się cieszyć doświadczeniem i pamiętaj o dobru, które czynisz

Podsumowanie

Wolontariat jest świetnym sposobem na pomaganie innym i możesz zrobić dużą różnicę w życiu ludzi lub zwierząt. Na przykład w schronisku dla psów, w którym pomagałem, wiele z psów trafia do nowego domu, a bez wolontariuszy Helen, która je prowadzi, byłoby trudno zarządzać i schronisko mogłoby nawet nie istnieć.

Oprócz pomagania innym, możesz także zdobyć cenne doświadczenie. Na przykład w schronisku dla psów poznałam osobę, która chce pracować w brytyjskim RSPCA, organizacji charytatywnej zajmującej się ochroną zwierząt. Dzięki wolontariatowi ma ona teraz wspaniałe doświadczenie do swojego CV. Być może zainteresuje Cię również lektura naszych propozycji organizacji charytatywnych, które pomagają w globalnych sprawach na całym świecie.