Sobota, 20 kwietnia 2024

10 powodów, dla których warto odwiedzić Kazachstan

28 stycznia 2021

Kazachstan był kiedyś częścią ZSRR, a po uzyskaniu niepodległości Rosja i wiele innych narodów nadal pozostawało w centrum uwagi, podczas gdy reszta zniknęła z turystycznego radaru. Jednak Kazachstan, który jest również dziewiątym co do wielkości krajem na świecie, ma wszystko, aby spełnić oczekiwania turystów.

Doskonałe połączenie naturalnego piękna, przygód i historii, Kazachstan zaskoczy Cię jak żaden inny kraj. Kraj ten posiada wspaniałą infrastrukturę, liberalny styl życia i niesamowite życie nocne. Przełamuje stereotypowy obraz, jaki świat ma na temat "stanowego" narodu. A jeśli nadal zastanawiasz się, dlaczego powinieneś umieścić Kazachstan na swojej liście miejsc do odwiedzenia, oto 10 powodów, które przekonają Cię, dlaczego powinieneś tam pojechać.

10 powodów, dla których powinieneś odwiedzić Kazachstan

1. Narty w kazachskich ośrodkach narciarskich

Szwajcaria i Kazachstan mogą nie być na tej samej stronie, jeśli chodzi o ogólny rozwój, jednak wysokie, pokryte śniegiem góry Kazachstanu są tak samo piękne jak słynne Alpy w Szwajcarii. Zaledwie 30 minut od miasta Ałmaty znajduje się ośrodek z 20 km tras narciarskich na wysokości 3.000 stóp. Ośrodek Shymbulak przyciąga gości z całego świata, a na liście jego sławnych gości znajduje się książę Harry, który odwiedził ośrodek w 2014 roku.

Chłodny sezon zimowy w okolicy obiecuje dobre warunki narciarskie od listopada do kwietnia. Shymbulak jest również jednym z najlepszych i największych ośrodków narciarskich w Azji Środkowej i jest wyposażony w nowoczesne udogodnienia, restauracje, kawiarnie, bary i zakwaterowanie. Można też zapomnieć, że jest się w sercu Azji Środkowej, a nie gdzieś w Europie. Na niższym poziomie znajduje się położone na dużej wysokości lodowisko Medeu.

W sezonie zimowym narciarze i łyżwiarze zjeżdżają się do kurortu, a w sezonie letnim góry okazują się miłą ucieczką od zatłoczonego życia miejskiego dzięki swoim widokom, wędrówkom i wycieczkom.

2. Wędrówka do jeziora z zatopionym lasem

Jeśli lubisz Stranger Things lub inne seriale, w których pojawiają się dziwaczne miejsca w alternatywnym świecie, wizyta w jeziorze Kaindy jest tak blisko, jak to się dzieje w prawdziwym życiu. Położone 250 km od Ałmaty, w pobliżu wsi Saty, to nieziemskie jezioro przyciąga ciekawskich turystów.

Po 12 km wędrówki z wioski Saty do jeziora, czeka na Ciebie niemal surrealistyczny krajobraz. Na powierzchni jeziora wystają z wody dziwne drewniane słupy z uschniętych, odwróconych gałęzi drzew. Pozostałe części drzew są również zanurzone pod wodą. Stało się to w wyniku trzęsienia ziemi które spowodowało osunięcie się ziemi. Po osunięciu się ziemi zarówno gałęzie, jak i liście obumarły, ale dzięki temperaturze wody zostały doskonale zachowane w pierwotnym stanie. Częścią uroku jeziora jest jego turkusowa, krystalicznie czysta woda, z której roztacza się widok na zatopiony las.

Niesamowitość tego miejsca jest jeszcze bardziej odczuwalna w miesiącach zimowych, kiedy jest mgła i woda zamarza. Można wtedy zrobić ciekawe zdjęcia z odwróconymi drewnianymi kłodami drzew wyłaniającymi się z zamarzniętego jeziora!

3. Wspaniałe życie nocne

Kazachstan nie jest często postrzegany jako miejsce imprez. Ale miasto Almaty wyrasta na imprezową stolicę Azji. Jest to tętniące życiem miasto w Azji Środkowej, które sprzedaje się imprezowiczom, którym spodobały się takie miejsca jak Bangkok czy Amsterdam. W Ałmaty nie brakuje możliwości dobrej zabawy. Od barów, klubów, pubów i kawiarni z sziszą, po imprezowe autobusy, limuzyny i kasyna, jeśli to odpowiada imprezie, to Ałmaty ma to! Niektóre z popularnych klubów w Ałmaty to Picnic, Hard Rock Cafe, L'Opera, Dope Lounge & Bar. Bar Bla Bla z największą przestrzenią w kraju jest najnowszym dodatkiem do barów w mieście. Na trzech piętrach znajdują się 22 klimatyczne bary, trzy gastro bary, artyści na żywo, karaoke i niesamowity tłum.

4. Wielki kanion Azji Środkowej

Park Narodowy Kanionu Charyńskiego ma około 1250 km powierzchni, a piękno czerwonych, skalistych klifów przypomina słynne Wielkie Kaniony w USA.

Kaniony Charyńskie to formacje skalne wyrzeźbione przez rzekę Charyn i bardzo podobne do Wielkich Kanionów, które są wyrzeźbione przez rzekę Kolorado w pustynnym stanie Arizona. W Parku Narodowym Charyn znajdują się różne regiony oferujące zapierające dech w piersiach widoki. Oprócz zwiedzania i fotografowania, okolice Charynu oferują możliwości spacerów, raftingu, a także offroad jeep touring.

5. Glamping w jurcie

Podnieś poprzeczkę swoich doświadczeń kempingowych o kilka stopni, mając kawałek życia prowadzonego przez euroazjatyckich nomadów. Jurta jest jednym z najstarszych i największych wynalazków przenośnego zakwaterowania, który został kiedykolwiek zaprojektowany. Podstawowa konstrukcja jurty pozostaje niezmieniona od wieków. Przypominająca kopułę konstrukcja jest wykonana ze skóry zwierzęcej lub filcu od wewnątrz i pokryta wodoodpornym płótnem na zewnątrz.

Istnieją również specjalne wioski etnosu z jurtami przeznaczonymi dla turystów, które są wyposażone w nowoczesne udogodnienia zapewniające komfortowy pobyt. Są one wyposażone w nowoczesne udogodnienia, które zapewniają komfortowy pobyt. Takie zakwaterowanie jest bardziej wyszukane niż w jurtach nomadów, ale nadal może zapewnić autentyczne doświadczenie z jurtą. Te jurty są ozdobione tradycyjnymi rękodziełami, ręcznie tkanymi dywanami, artefaktami wykonanymi z drewna, rzeźbami, rodzajami haftów, skórzanymi wyrobami ręcznymi i przedmiotami metalowymi. W większych miastach znajdują się również restauracje jurtowe, w których serwowane są lokalne przysmaki, idealne, jeśli nie chcesz spędzić nocy, ale po prostu chcesz odwiedzić jedną z nich.

6. Wydmy, które śpiewają do Ciebie

Wewnątrz Parku Narodowego Altyn Emel leży geograficzna osobliwość - śpiewające wydmy. Chociaż naukowcom nie udało się jednoznacznie wyjaśnić tego dziwnego zjawiska, miejscowi mają swoje legendy i folklor związany z wydmami. Niezależnie od tego, co jest powodem powstania wydm, ich śpiew jest doświadczeniem, które może zapewnić tylko kilka wydm na świecie.

Po wędrówce na szczyt wydmy i nasiąknięciu widokiem trzeba delikatnie zsunąć się z wydmy. Można nie tylko usłyszeć głęboki dudniący dźwięk, ale również poczuć wibracje. Kiedy zjeżdżasz w grupie, intensywność dźwięku wzrasta, przypominając nisko lecący samolot, którego echo roznosi się po okolicy przez ponad kilka minut.

7. Kupuj do upadłego

Astana i Ałmaty są głównymi centrami handlowymi Kazachstanu. Oba te miasta goszczą międzynarodowe marki i tradycyjne rynki, które sprzedają skarbnicę rzeczy. Ałmaty, jako bardziej turystyczne, oferuje szerszy zakres doświadczeń zakupowych. Na zielonym rynku w Ałmaty znajduje się szereg straganów ze świeżymi produktami, suszonymi orzechami, przyprawami, pamiątkami, wełnianymi ubraniami i innymi drobiazgami. Ten dwupiętrowy rynek pozwala zajrzeć w życie mieszkańców.

Rynek Arbat był pierwszą brukowaną ulicą w Ałmaty. Później została ona przemianowana na ulicę Zhibek Zholy. Dziś jest to tętniąca życiem, brukowana ulica usiana kawiarniami, markowymi sklepami i lokalnymi towarami. Spacer tą ulicą jest spektakularnym doświadczeniem, ponieważ możesz zobaczyć lokalnych muzyków, malarzy i wykonawców prezentujących swój talent na chodniku.

8. Podróż przyjazna dla budżetu

Kultura, nocne życie, naturalne piękno i wspaniałe jedzenie - to wszystko znajdziesz w Kazachstanie. A jeśli chcesz doświadczyć tego wszystkiego i jednocześnie nie przepłacić, to kazachska waluta (tenge) ma w tym względzie duże znaczenie. Przy obecnym kursie 1 USD = 420 tenge i jeden funt = 575 tenge, ceny wszystkich towarów są bardzo tanie w porównaniu z większością europejskich destynacji, więc Tenge oferuje więcej w stosunku do ceny.

Posiłek w eleganckim miejscu może być skorzystał z 10 $ / osobę, zakwaterowanie w 5-gwiazdkowym hotelu jest mniej niż 50 $ i szofera taksówką na cały dzień jest również około 50 $. Krótko mówiąc, można cieszyć się podróżą do Kazachstanu ze wszystkimi luksusami, a mimo to nadal pozostać w budżecie.

9. Skrawek architektury z czasów sowieckich

Podczas gdy architektura Kazachstanu jest inspirowana koczowniczym stylem życia w regionie stepowym, emblematyczne miasto Almaty ucieleśnia dziedzictwo surrealistycznej architektury imperialnego mocarstwa nawet po kilku dekadach. Ogólna koncepcja projektu była nowoczesna, uproszczona i futurystyczna jak na tamte czasy. Są tu pudełkowate osiedla z prefabrykatów, w których wszystkie domy wyglądają tak samo, wielkie place publiczne, na których odbywały się masowe demonstracje, krzykliwe budynki rządowe, które wskazywały miejsca najwyższej władzy i rzędy przestarzałych fabryk.

Panorama stolicy radzieckiego Kazachstanu jest zarówno wyjątkowa, jak i imponująca i wygląda jak tło popularnego mini-serialu HBO Czarnobyl, który miał podobną scenerię równoległej epoki, kiedy takie miasta były budowane w ramach ZSRR.

10. Niewiarygodnie bogate i różnorodne krajobrazy

Sama różnorodność terenu, który możesz napotkać w Kazachstanie jest oszałamiająca. Od kolosalnych gór Tian Shan, gęstych lasów sosnowych, wysoko położonych jezior i rozległych połaci pustyni, niewiele krajów może obiecać, że zapewni Ci tak różnorodne doświadczenia. Kazachstan jest również jednym z niewielu krajów, w których nadal zachowały się ekosystemy stepowe, które zanikły w innych krajach Eurazji. Region ten jest również domem dla kilku globalnie zagrożonych gatunków ptaków i zwierząt, co samo w sobie jest atrakcją do zobaczenia.

Rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą

Najlepszy czas na wizytę

Kazachstan to kraj na każdą porę roku. Różnice temperatur pomiędzy miesiącami letnimi i zimowymi są drastyczne. Temperatura w zimie może spaść do - 20°C i daje duże możliwości do uprawiania sportów zimowych, podczas gdy temperatura w lecie może wzrosnąć do 40°C, ale jest to czas, kiedy można usłyszeć śpiew wydm! Jednak, co do zasady, północny Kazachstan zawsze będzie chłodniejszy niż południe. Bez względu na to, jaką porę roku wybierzesz, będziesz zachwycony pięknem tego kraju o każdej porze roku.

Gdzie się zatrzymać

Ałmaty, dawna stolica kraju, jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania głównych atrakcji kraju. Większość z wyżej wymienionych miejsc znajduje się bliżej Ałmaty. Jest ono również dobrze skomunikowane z resztą świata. Miasto posiada szereg opcji pobytu, które mogą zmieścić się w budżecie każdego podróżnika. Ałmaty szczyci się również statusem najbardziej kosmopolitycznego miasta w Azji Środkowej.

Poruszanie się po mieście

Większość mieszkańców Kazachstanu posługuje się językiem rosyjskim lub kazachskim. Język angielski jest ledwo używany i rozumiany, dlatego posiadanie pełnoetatowego przewodnika lub przynajmniej aplikacji tłumacza Google jako minimum jest zdecydowanie zalecane. Możesz wybrać jedną z kilku wypożyczalni samochodów w Ałmaty lub wskoczyć do autobusów publicznych i wspólnych taksówek z Ałmaty. Ale, chyba że nie jesteś na typowym backpacker, podróż autostopem, coraz dedykowany kierowca jest najlepszą opcją do zwiedzania. W Kazachstanie jest to stosunkowo tanie. Ponadto, kierowca może również służyć jako Twój lokalny przewodnik i tłumacz, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.