Niedziela, 27 listopada 2022

5 powodów, dla których nie można przegapić Lesotho

19 stycznia 2021

Lesotho jest małym, okrągłym krajem położonym kilka godzin drogi od wybrzeża RPA. To, czego brakuje mu w wielkości, nadrabia drastycznymi pasmami górskimi, intrygującym pięknem i dużą wysokością! Lesotho jest jedynym krajem na świecie, który leży całkowicie na wysokości 1000 m n.p.m., co czyni go domem dla jedynego ośrodka narciarskiego w Afryce Subsaharyjskiej. To wzniesienie wraz z górzystym terenem nadaje Lesotho unikalny tytuł, potocznie nazywany "Królestwem Nieba".

W zasięgu ręki od Durbanu w RPA, Lesotho jest obowiązkowym przystankiem podczas pobytu w tym regionie. Nie tylko możesz dodać kolejny stempel do swojego paszportu, ale również wizy nie są wymagane do wielu krajów przy pobytach krótszych niż 14 dni. Aby uzyskać więcej informacji wizowych przejdź do evisalesotho.com.

Potrzebujesz więcej przekonujących argumentów? Poniżej znajduje się 5 najważniejszych powodów, dla których nie możesz przegapić wizyty w Lesotho.

1. Łatwy dostęp do pasma górskiego Drakensberg

Tworząc granicę między RPA i Lesotho, Drakensberg osiąga wysokość 3,482 m, umożliwiając nieprzerwane widoki na oba kraje. Tłumaczenie "Smocza Góra" jest bardzo trafne z jej postrzępionymi krawędziami i złowrogimi formacjami skalnymi. Uznana dziś za obiekt światowego dziedzictwa, możesz spędzić całe dnie na wędrówkach ponad afrykańskimi chmurami!

Wycieczki jednodniowe, a nawet wycieczki z noclegiem można zarezerwować za pośrednictwem wielu firm turystycznych, w tym Amphitheatre Backpackers, Springbok Atlas i South Africa Adventures. Popularne szlaki trekkingowe obejmują Amphitheatre, Cathedral Peak i Giant's Castle, a ich zakres jest bardzo zróżnicowany dla różnych poziomów sprawności fizycznej i ograniczeń czasowych. Pamiętaj, że duża wysokość nad poziomem morza wiąże się z niskimi temperaturami i nieprzewidywalną pogodą, więc upewnij się, że spakujesz warstwy i wiatroszczelną kurtkę!

Nie jesteś fanem chodzenia? Wybierz się na kręte ścieżki na przełęczy Sani. Niegdyś używana do transportu wełny, dziś została przerobiona tak, by umożliwić żądnym przygód podróżnikom zwiedzanie podczas wycieczek 4×4 i nie tylko.

2. Wąwozy i baseny skalne

Pokonaj skalne ściany, strome wąwozy, wodospady i słodkowodne baseny skalne. Nie daj się zwieść gorącemu i słonecznemu dniowi, świeża woda źródlana jest bardzo przyjemna. Chociaż z pewnością pomoże Ci to rozluźnić mięśnie przed wędrówką powrotną!

Najlepsze baseny skalne znajdują się w Parku Narodowym T'sehlanyane i wzdłuż kanionu Pitseng. Znajdują się one w zasięgu ręki od Malealea Lodge. Nie ma lepszego sposobu na poznanie Lesotho, niż wędrówka przez wąwozy i podziwianie ukrytych skalnych basenów!

Wędrówki te można odbywać przez cały rok, jednak jeśli chcesz popływać, najlepiej wybrać się tam w miesiącach letnich (od października do kwietnia). Pamiętaj, że jest to również pora deszczowa, co oznacza, że wodospady będą w pełnym rozkwicie, więc upewnij się, że spakujesz kurtkę przeciwdeszczową!

3. Cofnij się w czasie i odkryj malowidła Buszmenów

Malowidła Buszmenów można znaleźć w wielu jaskiniach rozrzuconych po całym Lesotho i pomagają one połączyć historię z ziemią widzianą dzisiaj. Wywodzące się od ludu San (znanego również jako Buszmeni) dzieła sztuki przedstawiają pół-ludzkie, pół-zwierzęce stworzenia, myśliwych i oczywiście inne mitologiczne stworzenia w tablicach z opowieściami rozłożonymi na skalnych twarzach.

Ogólnie rzecz biorąc, w ciemnoczerwonym kolorze, dzieła sztuki zostały wykonane z drobno pokruszonych czerwonych skał w połączeniu z tłuszczami zwierzęcymi, materiałami, które były łatwo dostępne dla ludu San. Te mieszane materiały w połączeniu ze schronieniem w jaskini pozwoliły dziełu sztuki przetrwać dziesiątki tysięcy lat.

Dziś malowidła Buszmenów można znaleźć w rejonie Malealea, jak również w różnych zakątkach Drakensbergu. Koniecznie skorzystaj z pomocy przewodnika i zapytaj o zabawne historie kryjące się za znalezionymi scenami!

4. Przejażdżka na kucyku Basotho

Kucyk Basotho był integralną częścią historii Lesothian, pozwalając na poruszanie się po surowych pasmach górskich. Chociaż nazywane są kucykami, są one więcej niż wystarczająco duże, aby nosić ludzi i ich ładunki. W rzeczywistości są one znane z wytrwałości i stałości w trudnym terenie.

Żadna wycieczka do Lesotho nie będzie kompletna bez doświadczenia przejażdżki na kucyku Basotho! Wycieczki mogą być organizowane do kanionów, wodospadów, a nawet w celu zobaczenia malowideł Buszmenów. Można je zarezerwować za pośrednictwem Malealea Lodge, gdzie kucyki są traktowane z najlepszą troską. Kucyki są świetnym sposobem na poznanie kraju i wszystkich jego terenów, a także mile widzianą przerwą od męczącego trekkingu. Wycieczki na kucykach mogą trwać od 2 do 8 godzin. Należy po prostu wybrać trasę, a przyjaźni przewodnicy wypełnią wycieczkę rozrywką, ciekawymi faktami historycznymi i oczywiście zapewnią bezpieczeństwo.

Wybierasz się w okolice Malealea Lodge? Koniecznie zatrzymaj się w lokalnym sklepie z pamiątkami, gdzie możesz odebrać piękne, ręcznie robione pocztówki. Są one wykonane z tradycyjnych materiałów lnianych i wykonane przez dzieci z miejscowej szkoły. Wszystko to można zrobić podziwiając widoki na góry.

5. Słoneczne dni

Ponad 270 dni bez deszczu i średnio 3211 godzin słonecznych każdego roku sprawia, że Lesotho jest idealnym miejscem na odpoczynek od nieprzewidywalnej pogody panującej na wybrzeżu RPA. Pomimo braku deszczu, Lesotho posiada odnawialną elektrownię wodną, dzięki czemu jest to kraj słoneczny i przyjazny dla środowiska. Spędź więc dni w tej oazie na świeżym powietrzu, ciesząc się błękitnym niebem bez zmartwień!

Podsumowanie

Lesotho to doskonały przystanek podczas podróży po Afryce Południowej. Jest to kraj pełen ekscytujących szlaków trekkingowych, niesamowitych krajobrazów, słonecznych dni i oczywiście bogaty w historię. Przekrocz granicę i ciesz się czekającymi Cię przygodami!