Wtorek, 28 maja 2024

10 najlepszych i najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Estonii

2 lutego 2021

Estonia jest naprawdę wyjątkowym miejscem w Europie. Język i kultura są takie, jakich nie znajdziesz nigdzie indziej w Europie. Mimo, że często jest wrzucana do jednego worka z Łotwą i Litwą jako kraje bałtyckie, bardzo się od nich różni. W rzeczywistości Estonia ma więcej wspólnego z Finlandią.

Podobnie jak Łotwa i Litwa, Estonia była kiedyś częścią Związku Radzieckiego i uzyskała niepodległość w 1991 roku. Pomimo bogatej historii i kultury, Estonia jest bardzo nowoczesnym miejscem. Możesz być zaskoczony słysząc, że Estonia jest uważana za "Dolinę Krzemową Europy". Kraj ten jest centrum start-upów technologicznych i narodziły się tam takie programy jak Skype. Oferuje również e-Residency dla każdego na świecie, więc jeśli zakochasz się w Estonii, możesz założyć tam niezależną firmę.

I prawdopodobnie zakochasz się w tym uroczym kraju, kiedy już go odwiedzisz. Oto 10 najlepszych i najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Estonii.

1. Tallinn

Tallinn, stolica Estonii, doskonale oddaje tę dwoistość. Wewnętrzne miasto Tallina jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych, otoczonych murami miast w Europie. Spacerując zarówno po dolnej, jak i górnej części Starego Miasta, czujesz się jakbyś został przeniesiony do średniowiecza. Punkty widokowe w górnej części zapewniają również piękny widok na miasto.

Poza Starym Miastem można zobaczyć nowoczesną stronę Tallina. Dzielnica Telliskivi jest modna i tętniąca życiem, ze sklepami z używanymi rzeczami i kawiarniami, których nie powstydziłyby się takie miasta jak Berlin czy Londyn. Warto odwiedzić port przemysłowy, a także park Kadriorg, który oferuje piękne miejsce na spacer, a także kilka eleganckich pałaców i interesujących muzeów.

2. Tartu

Następne w kolejności jest drugie co do wielkości miasto Estonii: Tartu. Tartu jest pełne historii, jako że jest najstarszym miastem w krajach bałtyckich i siedzibą najstarszego i najbardziej prestiżowego Uniwersytetu w Estonii. Jest to prawdziwe miasto uniwersyteckie, z młodą populacją. Tartu jest żywe i modne, z dużą ilością kultury i alternatywną sceną artystyczną.

To małe miasto jest bardzo przyjazne dla pieszych i będziesz się świetnie bawić zwiedzając wszystkie zabytki. Spaceruj po kolorowym centrum miasta, gdzie zobaczysz wiele pomników i posągów, takich jak Fontanna Całujących się Studentów. W dzielnicy Karlova poznasz modną stronę Tartu i zobaczysz wiele dzieł sztuki ulicznej. Odbywa się tu nawet coroczny Festiwal Sztuki Ulicznej!

3. Park Narodowy Lahemaa

Park Narodowy Lahemaa był pierwszym wyznaczonym parkiem narodowym w byłym Związku Radzieckim. Jest to największy park w Estonii i jeden z największych w Europie. Jego nazwa pochodzi od północnego regionu przybrzeżnego Estonii i oznacza "Krainę Zatok". Jak sama nazwa wskazuje, obejmuje on kilka zatok Morza Bałtyckiego oraz liczne torfowiska i lasy. Jest to wspaniałe miejsce do wędrówek i obserwacji dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedzie, wilki, dziki, rysie i jelenie. Można również zwiedzić cztery dwory znajdujące się na terenie parku oraz wioski rybackie.

4. Pärnu

Pärnu znajduje się w południowej części Estonii, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jest to najpopularniejszy kurort plażowy w Estonii, ze względu na długie plaże z białym piaskiem i słoneczną pogodę. Jeśli szukasz dnia zabawy na plaży, to jest to miejsce, do którego powinieneś się udać.

Ale Pärnu oferuje więcej niż tylko ładne plaże; ma również piękne średniowieczne śródmieście. Poświęć trochę czasu na spacer i podziwiaj kolorowe budynki. Kiedy będziesz chciał odpocząć, odwiedź jedno z wielu uzdrowisk i łaźni.

Pärnu jest również bardzo zrównoważoną destynacją turystyczną. Miasto bardzo dba o ochronę nieskazitelnej przyrody i promuje ekologiczny styl życia zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

5. Saaremaa

Saaremaa jest największą estońską wyspą. Znaleziska archeologiczne wskazują, że wyspa była zamieszkana od co najmniej 5000 lat przed naszą erą. Na przestrzeni wieków przechodziła ona z rąk do rąk między Wikingami, Duńczykami, Szwedami, Niemcami i wieloma innymi.

Saaremaa ma piękną przyrodę i bogatą bioróżnorodność, z kilkoma rzadkimi gatunkami. Jest w większości pokryta lasami, a na niektórych obszarach przybrzeżnych żyją kolonie fok. Oprócz imponującej przyrody i dzikich zwierząt, Saaremaa posiada również kilka uroczych miasteczek i historycznych miejsc. Nie przegap kraterów meteorytów Kaali i wiatraków Angla. Pomimo tego wszystkiego, co ma do zaoferowania, Saaremaa jest rzadko odwiedzana przez zagranicznych turystów. Więc jeśli szukasz pięknego miejsca w Estonii, które jest nieco bardziej na uboczu, pokochasz tę wyjątkową wyspę.

6. Narva

Na dalekim wschodzie Estonii, przy granicy z Rosją, leży miasto Narva. Jest ono domem dla najstarszej ufortyfikowanej osady w kraju, pochodzącej z około 1000 r. p.n.e. Nazwa miasta pochodzi od rzeki, nad którą leży, i zawsze była ważnym punktem handlowym. W Narwie mieszka duża społeczność rosyjska, a miasto jest tyglem obu kultur. Narva oferuje ekscytującą mieszankę sowieckiej, barokowej i średniowiecznej architektury.

Główną atrakcją Narwy jest Zamek Narva, znany również jako Zamek Hermann. Ta piękna forteca pochodzi z XIII wieku i została zbudowana podczas duńskiej okupacji Estonii. Zamek został pięknie odrestaurowany i jest otwarty dla zwiedzających. Po drugiej stronie rzeki od zamku Narva, w Rosji, leży XV-wieczny zamek Ivangorod. Został on zbudowany, ponieważ twierdza Narwa nie mogła zostać zdobyta. Efektem tego jest ciekawe zestawienie dwóch twierdz z rzeką pomiędzy nimi.

7. Park Narodowy Soomaa

Estonia jest wspaniałą destynacją dla miłośników outdooru i dzikiej przyrody. Park Narodowy Soomaa oferuje piękną przyrodę i ekscytujące przygody przez cały rok. Jest to rozległy teren podmokły, a obfite opady deszczu i topniejący śnieg podczas "piątej pory roku" sprawiają, że jest on jeszcze bardziej wilgotny.

Istnieje kilka sposobów na zwiedzanie tego naturalnego rezerwatu. Znajduje się tu kilka łatwych i dostępnych szlaków turystycznych, a zimą także szlaki do wędrówek w rakietach śnieżnych. Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem przemierzania mokradeł jest pływanie kajakiem. Bagna i mokradła sprawiają, że duża część tego parku jest niedostępna, pozostawiając dziką przyrodę w większości nietkniętą. Soomaa jest domem dla dużej populacji bobrów, a także łosi, jeleni, dzików, rysi, wilków i niedźwiedzi w lasach. Dziewicza i unikalna przyroda sprawiają, że Soomaa jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Estonii.

8. Rakvere

Rakvere to małe miasto w północnej części Estonii. Podobnie jak reszta kraju, ma burzliwą historię okupacji przez różne siły. Pierwotna osada pochodzi z 3 wieku naszej ery. Pomimo tak długiej historii, miasto jest bardzo nowoczesne. Centrum zostało odnowione, aby uczynić budynki bardziej współczesnymi i zrównoważonymi. Rakvere ma kwitnącą scenę artystyczną, z festiwalami muzycznymi i prestiżowym dziedzictwem teatralnym. Jest to również popularna miejscowość uzdrowiskowa.

Jednak główną atrakcją dla turystów jest Zamek Rakvere. Ruiny tej XIII-wiecznej fortecy górują nad miastem. Wewnątrz można przenieść się w czasy średniowiecza. Zamek jest urządzony tak, aby reprezentować życie z XVI wieku, a zwiedzający są zachęcani do przebierania się i uczestniczenia w wydarzeniach. W komplecie znajduje się średniowieczna tawerna serwująca historyczne posiłki.

9. Tuhala

Jeśli jesteś fanem magii i folkloru, to Tuhala w Estonii jest obowiązkowym miejscem do odwiedzenia. Ta mała wioska słynie z Czarodziejskiej Studni. Według legendy, woda wrze i płynie z powodu czarownic, które mieszają w studni. Oczywiście, istnieje całkowicie logiczne wyjaśnienie tego zjawiska. Tuhala jest zbudowana na porowatej skale krasowej i kiedy poziom wody w podziemnej rzece podnosi się, studnia przelewa się. Ciśnienie wody wypycha wodę do góry i przelewa się ona z prędkością 100 litrów na sekundę. Jeśli dobrze zaplanujesz swoją wizytę, być może uda Ci się uchwycić to dziwaczne zjawisko naturalne. Dzieje się to podczas wysokiego stanu wody i trwa od jednego dnia do trzech tygodni.

10. Viljandi

Każdego roku fani muzyki zjeżdżają się do małego miasteczka Viljandi na południu Estonii. Ze swoją urokliwą architekturą i piękną przyrodą, to klimatyczne miejsce gości kilka z najpopularniejszych bałtyckich festiwali muzycznych. Jest to serce estońskiej muzyki i kultury ludowej. Nawet jeśli odwiedzisz Viljandi poza sezonem festiwalowym, będziesz mógł doświadczyć melodii Viljandi, ponieważ studenci szkół artystycznych i artyści śpiewający na ulicach przez cały rok wyrażają swoją dumę z dziedzictwa kulturowego.

W Viljandi znajduje się także piękna starówka z tradycyjną estońską architekturą oraz malownicze krajobrazy, idealne do pieszych wędrówek. Nie zapomnijcie zwiedzić ruin zamku Viljandi i wybrać się na wycieczkę łodzią po jeziorze.

Podsumowanie

Jak już wiesz, Estonia jest wspaniałym krajem wartym odwiedzenia. Ta niedoceniana europejska destynacja cierpliwie czeka, aż przyjedziesz i ją odkryjesz. Zanurz się w bogatej historii, pięknej przyrodzie i unikalnej kulturze tego bałtyckiego kraju, odwiedzając te 10 najpiękniejszych miejsc w Estonii.