Wtorek, 28 maja 2024

10 rzeczy, o których warto wiedzieć planując podróż do Chin

28 grudnia 2020

Chiny są domem dla wielu różnych doświadczeń i tradycji, które wciąż przyciągają podróżników. Kraj ten jest domem dla cudów natury, głębokiej historii, ikonicznych atrakcji, przyjaznych mieszkańców, ekscytujących doświadczeń i pysznej kuchni. To wszystko sprawia, że jest to destynacja nieporównywalna z żadną inną. W związku z tym, jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed wizytą w tym kraju. Oto niektóre z najważniejszych rzeczy, które warto wiedzieć przed wizytą w Chinach.

1. W miarę możliwości używaj gotówki

Gotówka jest zazwyczaj wymagana do płacenia za towary i usługi. Z wyjątkiem dużych sieci hotelowych. Bankomaty są szeroko dostępne, aby dokonać wypłaty, więc najlepiej jest mieć trochę gotówki przy sobie przez cały czas, tak na wszelki wypadek.

2. Kraj jest podzielony na prowincje

Chiny są podzielone na 23 oddzielne prowincje. Z tych 23 prowincji, 22 są zarządzane przez Chińską Republikę Ludową, jak 23 (Tajwan) może być postrzegane jako niezależny kraj. Niektóre z popularnych prowincji, które warto uwzględnić w planie podróży po Chinach to Guangdong, Syczuan, Jiangsu i Shandong.

3. Nie pij wody z kranu

Cokolwiek robisz, zawsze staraj się pić wodę butelkowaną w całych Chinach. Woda z kranu nie nadaje się do picia i może spowodować nagły dyskomfort żołądkowo-jelitowy. Dotyczy to również lodu w napojach, które zostały wyprodukowane przy użyciu wody z kranu. Zachowaj czujność i pamiętaj, aby kupować wodę butelkowaną do picia lub do celów toaletowych - dotyczy to również mycia zębów!

4. Wyjedź poza miasto

W Chinach, podobnie jak w wielu innych miejscach, przekonasz się, że warto uciec od miejskiego życia i wybrać się na zróżnicowane tereny wiejskie. Począwszy od głębokich dolin, strzelistych wodospadów, starożytnych miast i majestatycznych gór, jest wiele do zobaczenia poza granicami miasta. Niektóre miejsca, które warto odwiedzić poza tętniącymi życiem metropoliami Chin to Anhui: Góra Huangshan, Guangxi, Yangshuo i Guizhou: Huangguoshu.

5. Naucz się kilku zwrotów

Zawsze warto nauczyć się kilku zwrotów, gdy odwiedzasz kraj, w którym język angielski nie jest powszechnie używany. Znajomość kilku popularnych zdań może okazać się przydatna, zwłaszcza jeśli znajdziesz się w nieoczekiwanej sytuacji. Oto kilka zwrotów, które warto zapamiętać.

  • Xie xie - Dziękuję
  • Qing wen - przepraszam
  • Duibuqi - Przepraszam
  • Sing Hui - Miło mi cię poznać
  • Ni hui suhl yingyu ma? - Czy mówisz po angielsku?

6. Nie spiesz się na Wielkim Murze Chińskim

Wielki Mur Chiński jest jedną z najbardziej kultowych i niezapomnianych atrakcji w kraju. Ciesz się wędrówką wzdłuż starożytnej struktury, podziwiając jej znaczenie i obejmując emocjonalną wagę, jaką niesie ze sobą mur. Podczas spaceru po Wielkim Murze Chińskim uważaj na nierówne odcinki, a ponieważ nachylenia mogą być bardzo strome, ryzyko upadku może być wysokie, jeśli nie będziesz uważał. Łatwo jest się zgubić w pięknie Wielkiego Muru, ale staraj się być świadomym swojego otoczenia i rób to powoli.

7. Napiwki nie są konieczne

W przeciwieństwie do innych krajów, takich jak USA, napiwki nie są konieczne ani oczekiwane w Chinach.

8. Nie zapomnij o wizie

Podczas wizyty w Chinach należy pamiętać, że do wjazdu na teren kraju często wymagana jest wiza. Ponieważ proces ten może być czasem dość czasochłonny, pamiętaj, aby zostawić sobie dużo czasu na wyrobienie wizy przed wyjazdem. Jeśli podróżujesz z brytyjskim paszportem, odwiedź stronę foreign-travel-advice/china, aby zapoznać się z aktualnymi wymogami wjazdowymi.

WSKAZÓWKA Serwisem, z którego możesz skorzystać, aby sprawdzić, czy potrzebujesz wizy, a także złożyć wniosek, jest iVisa.com. Można też zapytać o to w lokalnej ambasadzie.

9. Spróbuj ulicznego jedzenia

Uliczne targi żywności w Chinach są doskonałym miejscem, aby spróbować jednych z najsmaczniejszych i najbardziej apetycznych przysmaków tego kraju. Wędruj wzdłuż tętniących życiem, oświetlonych pasów, rozkoszuj się różnorodnymi aromatami, które roztaczają się na drodze i wybieraj pomiędzy słodkimi i pikantnymi przysmakami. Niektóre z ulicznych potraw, które warto spróbować to Jianbing (naleśniki), Banmian (zupa z makaronem), Chuan'r (kebaby), kanapki z oślim mięsem i Huo Guo (hotpot).

10. Sprawdź swoje umiejętności targowania się na rynkach

Z obfitością ulicznych rynków rozsianych po całych Chinach, nie jest zaskakujące, że targowanie się jest powszechną praktyką. Jest to nie tylko świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale targowanie się może być również naprawdę zabawne!

Podczas targowania się pamiętaj, że większość cen można negocjować. Udawaj niezainteresowanego przedmiotem, który chcesz kupić i staraj się ukryć entuzjazm. Kiedy sprzedawca poda Ci cenę, podziel ją przez trzy i przedstaw tę kontrofertę. Jeśli sprzedawca nie oferuje rozsądnej ceny, taktyka "powoli odejdź" może często stanowić dodatkową presję. Jeśli udało Ci się uzyskać żądaną cenę, postaraj się uniknąć poczucia winy. Przecież sprzedadzą Ci go tylko wtedy, gdy będą mieli zysk. Wreszcie, nie stresuj się barierą językową - sprzedawcy zazwyczaj mają pod ręką kalkulator, który pomaga w prowadzeniu rozmowy.

Więc kiedy będziesz wędrował przez rynek w Chinach, pamiętaj, aby sprawdzić swoje umiejętności targowania się. Im więcej będziesz ćwiczył, tym lepszy się staniesz.

Podsumowanie

Chiny są ekscytującym, energicznym miejscem, które zawiera wszystko, co sprawia, że podróż za ocean jest niezapomniana. Następnym razem, gdy będziesz się tam wybierać, pamiętaj, aby zabrać ze sobą kilka z tych wskazówek. Chcesz dowiedzieć się, gdzie warto pojechać? Zobacz nasze propozycje najpiękniejszych i najlepszych miejsc do odwiedzenia w Chinach.