Sobota, 2 marca 2024

Jak uniknąć chorób przenoszonych przez komary podczas podróży?

15 stycznia 2021

Świat jest rzeczywiście "otwartą księgą". Ma wiele ciekawych stron, które czekają na odkrycie, a podróżowanie jest jedynym sposobem, aby je przeczytać. Niezależnie od tego, czy planujesz podróż w czasie świąt Bożego Narodzenia, czy latem, aby pokonać upał, świat oferuje nieskończone możliwości zarówno dla poszukiwaczy przygód, jak i podróżników.

Ale podróżowanie po świecie nie jest całkowicie przyjemnym doświadczeniem. Niebezpieczeństwa czyhają zawsze za rogiem i przybierają różne formy i rozmiary. Tak jak ta pozornie niegroźna muszka, która często czai się w cieniu, próbując wypatrzyć swoją następną ofiarę. Ten prawdziwy wampir ma notoryczny apetyt na ludzką krew i żywi się nią, przebijając się przez skórę żywiciela - komara.

Oto sposoby na uniknięcie chorób przenoszonych przez komary podczas podróży.

Co to jest komar?

Komar jest owadem ektopasożytniczym o smukłym ciele i wydłużonych nogach. Poprzez swoje rurkowate aparaty gębowe, samce żywią się sokami roślinnymi lub nektarem kwiatowym, podczas gdy ich żeńskie odpowiedniki polują na krew, której potrzebują do rozwoju swoich jaj. Komar ma około 1500 różnych gatunków i należy do rodziny Culicidae, która jest uważana za najbardziej śmiercionośną w królestwie zwierząt.

Dlaczego?

Ponieważ są one jednym z najlepszych przenosicieli chorób.

Choroby przenoszone przez komary

Komary, szczególnie samice, muszą odżywiać się krwią, aby zapewnić dojrzałość swoich jaj. W przeciwieństwie do terminu "ugryzienie komara", te owady nie mają zębów, więc nie gryzą w ogóle. Zamiast tego używają swoich ssawek, aby przebić się przez skórę ofiary i wyssać krew. Podczas karmienia, samice komarów przenoszą wirusy i pasożyty, które powodują poważne i śmiertelne choroby. Choroby te to między innymi malaria, denga i żółta gorączka, wirusy Zika i Zachodniego Nilu oraz Chikungunya. Każdego roku choroby przenoszone przez komary pochłaniają setki tysięcy istnień ludzkich na całym świecie.

Poniżej przedstawiamy trzy z najbardziej powszechnych i przerażających chorób przenoszonych przez komary:

Malaria

Malaria jest rodzajem choroby krwi wywoływanej przez pasożyta Plasmodium zainfekowanego przez komara Anopheles. Pasożyt przedostaje się do krwiobiegu ofiary i znajduje drogę do wątroby. Po osiągnięciu dojrzałości, pasożyty zaczynają atakować czerwone krwinki i namnażać się w nich. Zainfekowane komórki pękają, rodząc kolejne pasożyty Plasmodium, które następnie atakują kolejne czerwone krwinki. Ofiary malarii zazwyczaj cierpią na dreszcze, nudności, wymioty, biegunkę, anemię, bóle głowy, krwawe stolce i drgawki. Nieleczona malaria może prowadzić do zagrażających życiu powikłań, takich jak niewydolność nerek/wątroby, malaria mózgowa i obrzęk płuc.

Obecnie nie istnieje szczepionka zapobiegająca malarii, ale ofiary mogą być leczone w szpitalu za pomocą przepisanych leków.

Denga

Jeśli odczuwasz silny ból głowy, wysypkę i gorączkę, istnieje prawdopodobieństwo, że cierpisz na dengę. Ta przenoszona przez komary choroba wywoływana jest przez jeden z czterech szczepów wirusa dengi. Komary Aedes zakażone dengą występują w tropikach i subtropikach, takich jak Azja Południowo-Wschodnia, południowe Chiny, Tajwan, Karaiby, Meksyk, Ameryka Środkowa i Południowa oraz Afryka. Wirus może łatwo rozprzestrzeniać się z jednej osoby na drugą, jeśli komar ugryzie osobę zarażoną dengą i przejdzie do następnej ofiary.

Objawy choroby pojawiają się zwykle po trzech do piętnastu dniach od zakażenia i obejmują wysypkę, bóle mięśni i stawów, krwawienie dziąseł oraz zaczerwienienie dłoni. Cięższy przypadek wspomnianej choroby znany jest jako gorączka krwotoczna denga, która przebiega z zagrażającymi życiu objawami, takimi jak krwawienie z nosa i dziąseł, wysoka gorączka, powiększenie wątroby, masywne krwawienie i niewydolność układu krążenia. Nie jest znane żadne bezpośrednie leczenie tej choroby. Pacjenci, u których zdiagnozowano dengę, są leczeni lekami przeznaczonymi do łagodzenia objawów.

Chikungunya

Chikungunya jest uważana za łagodniejszą wersję dengi ze względu na podobieństwo jej objawów. Choroba ta została kiedyś nazwana chorobą tropików. Symptomy pojawiają się jednak wcześniej (3-7 dni po zakażeniu) w porównaniu z gorączką denga, która trwa od trzech do piętnastu dni. Zakażenie może być wykryte tylko poprzez badanie krwi. Osoby zarażone wirusem chikungunya wykazują objawy, do których należą gorączka, ból głowy, obrzęk stawów, bóle mięśni i wysypka. Ofiary są leczone tylko w celu złagodzenia objawów i zazwyczaj pokonują chorobę w ciągu tygodnia.

Jak uniknąć ukąszeń komarów podczas podróży

Jeśli chodzi o podróżowanie, bezpieczeństwo zawsze powinno być Twoim głównym priorytetem. Komary są przyczyną setek tysięcy zgonów rocznie na całym świecie, dlatego należy bezwzględnie trzymać się z dala od tych śmiertelnie niebezpiecznych wampirów, gdziekolwiek zdecydujesz się podróżować. Oto kilka sprawdzonych i skutecznych porad ratujących życie, które pomogą Ci cieszyć się podróżą bez konieczności pobytu w szpitalu:

Unikaj stref zagrożenia

Podczas planowania wakacji lub trasy podróży, rozważ przeglądanie stron internetowych Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz Światowej Organizacji Zdrowia w celu uzyskania krytycznych informacji dotyczących hotspotów komarów. W lecie, przejdź przez te strony internetowe, aby wiedzieć, co jest gorące, a co nie, ponieważ komary są alarmująco aktywne w tym czasie roku.

Wybierz jasne zamiast ciemnych (Ubrania)

Jeśli lubisz nosić ubrania w odcieniach czerni, brązu, granatu i szarości, być może nadszedł już czas, aby przejść do światła. Większość komarów jest aktywna o zmierzchu i noszenie ciemnych ubrań sprawi, że staniesz się łatwym celem. Z drugiej strony, jasne kolory sprawią, że będziesz mniej widoczny i mniej podatny na ukąszenia komarów.

Zakryj się

Jeśli nie da się uniknąć podróży do krajów, które zostały sklasyfikowane jako hotspoty komarów, jednym z najlepszych sposobów na ochronę przed tymi śmiertelnymi krwiopijcami jest zakrycie się ubraniami ochronnymi, takimi jak spodnie, skarpety i bluzy. Ubrania te pomagają zminimalizować odsłoniętą skórę, zmniejszając tym samym szanse na ukąszenie przez komara przenoszącego chorobę.

Poznaj swojego wroga

Trzeba rozumieć i szanować komary. Biorąc je za pewnik, będziesz o krok bliżej do stania się ich następną ofiarą. Większość komarów żyje w krajach tropikalnych i subtropikalnych, chociaż istnieje tylko kilka krajów, które zostały uznane za wolne od komarów. Są to: Islandia, Seszele, Antarktyda, Polinezja Francuska i Nowa Kaledonia. Niezależnie od tego, czy jest dzień (denga) czy noc (malaria), zawsze istnieje szansa zarażenia się przez komara przenoszącego chorobę.

Barykada

Jak tylko zameldujesz się w swoim miejscu zakwaterowania, upewnij się, że ufortyfikujesz swój pokój przed obroną przed komarami. Sprawdź, czy w drzwiach i oknach nie ma siatek przeciw owadom i zamknij je w przypadku braku takiej ochrony. Uszczelnij pęknięcia, dziury i wszelkie możliwe punkty wejścia komarów.

Używaj moskitiery

Niezależnie od tego, czy biwakujesz pod gołym niebem, czy meldujesz się w hotelu, warto użyć moskitiery nad łóżkiem, zwłaszcza jeśli odwiedzasz znany hotspot z komarami. Upewnij się tylko, że wszystkie rogi i krawędzie dolnej strony moskitiery są bezpiecznie wsunięte. Moskitiery są skuteczne w ochronie przed ukąszeniami komarów przez całą noc. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat moskitier górnych.

Używaj produktów z DEET

Produkty DEET są najczęściej używanymi środkami odstraszającymi owady przeciwko komarom. Są one dostępne w różnych formach, takich jak spraye, balsamy i roll-ony i mają N-dietylo-meta-toluamid jako składnik aktywny, który jest powszechnie stosowany do odstraszania różnych rodzajów gryzących owadów, zwłaszcza komarów. Określić poziom DEET w produkcie, aby wiedzieć, długość ochrony, że masz. A 7% DEET na przykład, zapewnia ochronę do dwóch godzin.

Chociaż DEET jest tym, co jest popularne i najbardziej skuteczne przeciwko komarom, alternatywy obejmują inne składniki, takie jak:

  • Picaridin: Uważany za nieco bezpieczniejszy niż DEET z mniejszą liczbą zgłoszonych skutków ubocznych. Większość preparatów może chronić do 8 godzin.
  • Olejki eteryczne: Olejki takie jak citronella, geranium, eukaliptus cytrynowy są bardziej "naturalnymi" repelentami komarów, które działają przez około 2-4 godziny. Chociaż są one bardziej naturalne, mają tendencję do być mniej skuteczne i muszą być stosowane ponownie często.
  • IR3535: Jest to kolejna alternatywa dla DEET z nieco lepszymi wynikami niż olejki eteryczne. Podobnie jak DEET, IR3535 jest syntetycznym repelentem, ale nie posiada zapachu i właściwości plamiących DEET.

Zwoje komarów

Palenie zwojów komarów jest tradycyjnym sposobem odstraszania komarów. Można go używać w przypadku braku niezawodnego balsamu lub sprayu z DEET i jeśli nie jest się uczulonym na jego zapach. Spirale na komary są jednak zalecane tylko do użytku zewnętrznego.

Pułapki na komary

Jeśli planujesz pozostawać w miejscu przez dłuższy czas, warto zainwestować w pułapkę na komary, którą możesz rozstawić i która będzie służyć jako dodatkowa ochrona. Pułapki wabią komary i łapią je tam, gdzie zginęłyby z braku pożywienia lub w basenie z wodą, w zależności od ustawień. Możesz dowiedzieć się więcej o pułapkach na komary tutaj.

Ochłodź się i weź prysznic

Komary lubią swoje ofiary gorące i spocone. Dlaczego? Komary są w stanie wyzerować się na swoich celach poprzez ich pot i temperaturę ciała. Więc jeśli właśnie przyszedłeś spocony po porannym lub popołudniowym joggingu, upewnij się, że ochłodzisz się i weźmiesz prysznic, zanim staniesz się posiłkiem komarów.